Ολυμπιακός – Μπεσίκτας 85-74: Εξαιρετική εμφάνιση παρά τις απουσίες και φιλική νίκη με σούπερ Ράτζα

Οι Ερυθρόλευκες εμφάνισαν πολύ καλό πρόσωπο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο του απαιτητικού φιλικού με την τουρκική ομάδα και με «πρώτο βιολί» στην επίθεση την Ιβάνα Ράτζα πήραν τη νίκη με ανατροπή στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπεσίκτας με 85-74 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας για τη νέα σεζόν παρουσιάζοντας αρκετά καλή εικόνα για μεγάλο διάστημα του αγώνα στο ΣΕΦ και κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο όταν πέτυχε την ανατροπή στο σκορ με «πρώτο βιολί» την εκπληκτική Ιβάνα Ράτζα.

Η Ράτζα ολοκλήρωσε τη φιλική αναμέτρηση ως πρώτη σκόρερ με 20 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα με την Ελεάννα Χριστινάκη να ακολουθεί με 16 πόντους και την Μέριτ Χέμπε να προσθέτει 14 πόντους. Η Έλενα Πηκαλούτα σταμάτησε στους 10 πόντους.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας που αγωνίστηκαν χωρίς τις Τόμπιν, Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου, με όπλο την εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν στην τελική επικράτηση επί της Μπεσίκτας, η οποία ολοκλήρωσε την προετοιμασία της, αφού παίζει την προσεχή εβδομάδα στα προκριματικά της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-43, 53-62, 85-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Λάμπερτ 8( 2), Χριστινάκη 16 (1), Ράτζα 20 (3), Χέμπε 14 (1), Πηλακούτα 10, Κολλάτου 2, Σύρρα 7, Καρλάφτη 6 (2), Δίελα 2.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...