Ίπσουιτς – Λίβερπουλ 0-2: Η εποχή Σλοτ ξεκίνησε με υπογραφή του ρέκορντμαν Σαλάχ

Ο Σαλάχ έγραψε ιστορία στο επίσημο ντεμπούτο του Σλοτ στον πάγκο της Λίβερπουλ με γκολ και ασίστ, καθώς έγινε ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα τέρματα σε πρεμιέρες της Premier League

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Άρνε Σλοτ στο επίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο της Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι γλίτωσαν από τις παγίδες της πρεμιέρας και επικράτησαν με 0-2 της Ίπσουιτς για να ξεκινήσουν με νίκη την πορεία τους στη φετινή Premier League.

Η Ίπσουιτς ήθελε να συνδυάσει την επιστροφή της στην Premier League μετά από 22 χρόνια με θετικό αποτέλεσμα και για 45 λεπτά έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά στη Λίβερπουλ. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σλοτ ανέβασε στροφές, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και πήρε δίκαια τη νίκη με 0-2, έχοντας τον Σαλάχ ως απόλυτο πρωταγωνιστή με γκολ και ασίστ.

Ο Αιγύπτιος έγραψε ιστορία καθώς έφτασε τα 9 γκολ σε πρεμιέρες της Premier League και είναι ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα τέρματα σε πρώτες αγωνιστικές. Μάλιστα έχει συμμετοχή συνολικά σε 14 γκολ σε πρεμιέρες του πρωταθλήματος μαζί με τις ασίστ.

Μία δικιά του άνοιξε το δρόμο για τη νίκη σήμερα στο 60ο λεπτό. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Σαλάχ και αυτός έβγαλε τον Ντιόγκο Ζότα σε θέση βολής για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για να γράψει ιστορία, όταν συνδυάστηκε με τον Σόμποσλαϊ και με τσίμπημα της μπάλας νίκησε τον Γουόλτον.

Από εκεί και πέρα η Λίβερπουλ διατήρησε εύκολα το προβάδισμα και ο Σλοτ προχώρησε σε αλλαγές περνώντας στο παιχνίδι και τον Κώστα Τσιμίκα. Παρά τις αρκετές ευκαιρίες από πλευράς Κόκκινων το 0-2 δεν άλλαξε και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ίπσουιτς έχει την ατυχία στην επιστροφή της στην Premier League να αγωνίζεται με τη Μάντσεστερ Σίτι τη δεύτερη αγωνιστική μετά την πρεμιέρα κόντρα στη Λίβερπουλ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους στο πρώτο ημίχρονο με σημαντικότερη αυτή του Χάτσινσον σε αντεπίθεση του 32ου λεπτού, με τον Άλισον να μπλοκάρει το σουτ του.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η Ίπσουϊτς δεν μπόρεσε να είναι τόσο σκληρή στο παιχνίδι της και να βάλει ένταση, με την ανωτερότητα της Λίβερπουλ να βγαίνει στο χορτάρι όσο περνάει η ώρα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16/8

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-0 (87′ Ζίρκζι)

Σάββατο 17/8

Ίπσουιτς – Λίβερπουλ 0-2 (60′ Ζότα, 65′ Σαλάχ)

Παναθηναϊκός – Άρης 81-68: Εύκολη πρόκριση κόντρα στους ελλιπέστατους Κίτρινους

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη είναι έτσι...

Βόλος – Athens Kallithea 1-1: Ο Μπαραγάν κράτησε όρθια την ομάδα του Ντονάτι στη Μαγνησία

Όρθια για μία ακόμη αγωνιστική έμεινε η Athens Kallithea...

Γιαζιτζί: Υπογράφει τριετές στον Ολυμπιακό, σύμφωνα με τον Ρομάνο

Εν αναμονή υπογραφών και ανακοινώσεων βρίσκονται όλοι στον Ολυμπιακό...

Μεντιλίμπαρ: Ρισκάρουμε ακόμα και να χάσουμε όταν δεν παίζουμε με τη νοοτροπία που πρέπει

Ο Βάσκος τεχνικός τοποθετήθηκε τόσο για το ματς με τον Ατρόμητο όσο και για το βάθος στο ρόστερ του Ολυμπιακού και την ανάγκη να αγωνίζεται σε κάθε ματς με τη σωστή νοοτροπία

Γιαννακόπουλος για Αγγελόπουλους: «Χαιρέκακα άτομα που ήθελαν να μην τιμήσω τον πατέρα μου, για εμένα πλέον είναι σαν να μην υπάρχουν» (vid)

Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός αναφέρει ότι «λόγω ηθικής» δεν θα ξανασυνομιλήσει για οτιδήποτε με τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, τους οποίους θεωρεί υπεύθυνους για το γεγονός πως δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στο Καλλιμάρμαρο - Η τοποθέτησή του για το ΣΕΦ και ο επίλογος με «αγάπη και ευημερία»

Ολυμπιακός: Με Μουζακίτη και Κωστούλα η αποστολή για Ατρόμητο – Εκτός οι Μασούρας, Μαρτίνς και Πιρόλα

Δύο 17χρονοι πρωταθλητές Ευρώπης βρίσκονται στις επιλογές του Μεντιλίμπαρ για την αποστολή του Ολυμπιακού με Ατρόμητο - Παραμένει εκτός ο Γιώργος Μασούρας

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε τον Γιαζίτζι

Παίκτης του Ολυμπιακού είναι και επίσημα ο Γιουσούφ Γιαζίτζι,...

Handball Premier: Ο Ολυμπιακός νίκησε με 33-29 τον Διομήδη, η ΑΕΚ σκόρπισε τον ΠΑΟΚ

Το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα της Handball...

ΑΕΚ: Προστατεύουμε το σπίτι μας για να είναι γεμάτο και με τον ΠΑΟΚ

Ανακοίνωση ενόψει του αυριανού (29/9) ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό...

Αταμάν: Με την ίδια εξάδα ξένων και στον τελικό, σκληρή και καλή ομάδα ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός δε βρήκε μεγάλη αντίσταση κόντρα στον ελλιπέστατο...