ΠΑΟΚ – Γκενκ 1-3: Του χτύπησαν καμπανάκι οι Βέλγοι, νέα ήττα σε φιλικό διάρκειας 120′

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την... πιτσιρικαρία της Γκενκ, αδυνατώντας να ελέγξει τον ρυθμό του ματς ειδικά στο πρώτο μέρος

Δεύτερη ήττα – και με βαρύ σκορ (1-3) – γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Γκενκ στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας του στην Ολλανδία. Οι Ασπρόμαυροι στην αναμέτρηση που διήρκησε δύο ώρες είχαν κάποια καλά διαστήματα αλλά σε γενικές γραμμές δεν έπεισαν με την εικόνα τους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε αρκετά πρόσωπα, σίγουρα προβληματίστηκε από την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του σε πολλές περιπτώσεις κόντρα μάλιστα σε ένα άκρως νεανικό σύνολο (στο οποίο αγωνίστηκε βασικός και ο 16χρονος Κωνσταντίνος Καρέτσας) που έβαλε βάσεις νίκης από νωρίς.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Στέρμπεργκ με δύσκολο πλασέ και οι τυπικά φιλοξενούμενοι χτύπησαν το πρώτο καμπανάκι στους Ασπρόμαυρους ωστόσο εκείνοι δεν το άκουσαν.

Πριν συμπληρωθεί το 10ο λεπτό η Γκενκ βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Στέκερς να πλασάρει εύστοχα σε μια υποδειγματική μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και ωραία πάσα του Στέρμπεργκ στον σκόρερ του 0-2.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε να μειώσει στο σκορ στο πρώτο μέρος ωστόσο ο 17χρονος τερματοφύλακας της Γκενκ σταμάτησε τον Μουργκ από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι του Τσιγγάρα.

Το 1-2 πάντως ήρθε στο 55ο λεπτό με τον Μπάμπα να εκμεταλλεύεται την εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ και να σκοράρει με κεφαλιά. Το σουτ του Τάισον στο 60′ κατέληξε άουτ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τις προσπάθειες των Βιεϊρίνια (76′) και Σμυρλή (80′).

Η Γκενκ περίμενε τη στιγμή της σε μια αντεπίθεση και τη βρήκε στο 85′ κόντρα στη ροή που είχε η αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος. Σκόρερ ήταν ο Ζεκίρι με τακουνάκι, με τον Ελβετό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Το Σάββατο (20/7) ο ΠΑΟΚ θα παίξει κόντρα στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (15:00) και στις 20:00 απέναντι στη Φίτεσε.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου: Κοτάρσκι, Ότο (38′ Σάστρε), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Καμαρά, Τσιγγάρας, Ντεσπόντοβ, Μουργκ, Τάισον, Σαμάτα

Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου: Τσιφτσής, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ (112′ Τσοπούρογλου), Σάστρε, Σβαμπ, Θυμιάνης, Βιεϊρίνια (115′ Τσαούσης), Τάισον, Κωνσταντέλιας (112′ Κουαλιάτα), Τόμας

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

ΑΕΚ – Βόλος 2-0: Με πρωταγωνιστή Πιερό και πολλά παράπονα των Θεσσαλών για τη διαιτησία (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Βόλο με σκόρερ τον Πιερό στο ντεμπούτο του αλλά και πρωταγωνιστή σε δυο κομβικές φάσεις που έφεραν πολλά και δικαιολογημένα παράπονα των Βολιωτών για τη διαιτησία του Φωτιά

ΑΕΚ – Βόλος: Διπλή ανακοίνωση για… «γκιορίλα – επαναστάτη» με αφορμή το 1-0 αλλά και τη μη αποβολή του Πιερό

Με δυο άκρως... ύποπτες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο...

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 75-88: Ισραηλινός περίπατος κόντρα στους Πράσινους

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε δείξει από την περυσινή...

Βόμβα από τις ΗΠΑ: Κυρώσεις στο μέλος της ΚΑΕ ΠΑΟ, Φέλιξ Μπίτζιο από το αμερικανικό υπουργείο Οικονομικών για την υπόθεση του Predator (vid)

Το υπουργείο Οικονομικών των ΗΠΑ γνωστοποίησε την επιβολή κυρώσεων στο μέλος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Φέλιξ Μπίτζιο και σε άλλα τρία πρόσωπα αναφορικά με την περιβόητη υπόθεση υποκλοπών του Predator

Έντονα παράπονα Μεντιλίμπαρ στους παίκτες: «Άλλα σχεδιάσαμε κι άλλα κάναμε»

Ο Ισπανός προπονητής έβαλε άγριο χέρι στους ποδοσφαιριστές του για την εικόνα απέναντι στον Παναιτωλικό και τόνισε πως έκαναν διαφορετικά πράγματα από αυτά που είχαν σχεδιάσει

Λιόλιος: Έγιναν προεκλογικά έκνομες ενέργειες, θέλουμε καθαρό μπάσκετ κι όσοι το μολύνουν πρέπει να φύγουν

Μετά τον χθεσινό του θρίαμβο ο πρόεδρος της ΕΟΚ ανέλυσε το πλάνο του για την επόμενη τετραετία ενώ αποκάλυψε πως προεκλογικά έγιναν έκνομες ενέργειες που θα πάρουν τον δρόμο της δικαιοσύνης

Παναθηναϊκός: Το πανό των Κύπριων οπαδών του για την τούρκικη εισβολή με το μήνυμα «κανείς δεν ξεχνά» (vid)