Μπριζ – ΑΕΚ 4-1: Φάνηκαν ξανά οι χτυπητές της αδυναμίες σε φιλικό 120′ απέναντι στους πιο έτοιμους Βέλγους (vid)

Η Ένωση έδειξε ξανά ανέτοιμη και ένα σκαλοπάτι κάτω από ομάδες επιπέδου Conference δείχνοντας πως χρειάζεται άμεση μεταγραφική ενίσχυση σε πολλές θέσεις της ενδεκάδας - Ανεπίσημο ντεμπούτο για Μπρινιόλι που δέχθηκε τρία γκολ σε 45'

Η ΑΕΚ προβλημάτισε ξανά κόντρα σε ομάδα που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημά της (Κλαμπ Μπριζ), ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 μετά το 6-0 από την Άλκμααρ σε φιλικό που κράτησε 120 λεπτά και ο Ματίας Αλμέιδα είδε ξανά τα σημαντικά κενά της ομάδας του σε καίριες θέσεις του ρόστερ αλλά και τον Μπρινιόλι να μην κάνει και το καλύτερο ντεμπούτο στα κιτρινόμαυρα δεχόμενος τρία γκολ (το ένα απίθανο αυτογκόλ από τον Λιούμπισιτς) στα πρώτα 45 λεπτά.

Η ΑΕΚ δοκιμάστηκε με την Κλαμπ Μπριζ στο πιο απαιτητικό έως τώρα φιλικό τεστ στην καλοκαιρινή της προετοιμασία, με τους Βέλγους να πάνε με το υπέρ τους 3-1 και μάλιστα με ανατροπή στα αποδυτήρια.

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε μετά από 4 μήνες και έβαλε μπροστά στο σκορ την Ένωση μόλις στο 11′ (με την πολύτιμη βοήθεια του Μινιολέ), ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Λιούμπισιτς πέτυχε ένα απίθανο αυτογκόλ στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Μπρινιόλι, ο οποίος στο ανεπίσημο ντεμπούτο του στα κιτρινόμαυρα έκανε κίνησε… στόπερ κι όντας φανερά εκτός θέσης δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ισοφάριση.

ΤΟ 1-0 ΤΗΣ ΑΕΚ

ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΛΙΟΥΜΠΙΣΙΤΣ

Το 2-1 για την Μπριζ πέτυχε ο Γιούτγκλα με ωραίο πλασέ στο 30′, ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Ταλμπί λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Το ματς χωρίστηκε σε δύο 45λεπτα και και ένα 30λεπτο με τους προπονητές να δίνουν χρόνιο σε όλους τους παίκτες και την ΑΕΚ να παρατάσσεται με αρκετές αλλαγές και σύνθεση β’ ομάδα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Η Ένωση είχε τις ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ αλλά δεν τις αξιοποίησε με τη Μπριζ να βρίσκει κόντρα στη ροή του ματς και τέταρτο τέρμα με τον Μπαρμπερά.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 60λεπτο: Μπρινιόλι, Ρότα, Χατζησαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία.

Έπαιξαν και οι: Πήλιος, Άμραμπατ, Μάνταλος.

Η δεύτερη ενδεκάδα της ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κανελλοπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Άμραμπατ (90′ Μαχαίρας), Μάνταλος, Θεοδωρίδης.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ο Ολυμπιακός έδωσε το σύνθημα για γεμάτο ΣΕΦ και νίκη επί της Ζαλγκίρις

Η ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη δεν πτοεί...

Η απουσία του κομβικού Τσικίνιο στο ντέρμπι και ο πολύτιμος ρόλος του Πορτογάλου στον Ολυμπιακό

Η απουσία του «αναντικατάστατου» Τσικίνιο ανοίγει μια θέση στην ενδεκάδα ενόψει του ντέρμπι αιωνίων, με τον Πορτογάλο να συνιστά μια μεγάλη απώλεια λόγω του ιδιαίτερου ρόλου του στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού υπό τις οδηγίες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ

Ολυμπιακός: Επιστρέφει μετά τη διακοπή ο Τσικίνιο, οριστικά εκτός με Παναθηναϊκό

Οριστικά χωρίς τον Τσικίνιο θα παραταχθεί ο Ολυμπιακός στο...

Πέθανε ο σπουδαίος συνθέτης Μίμης Πλέσσας

Δύο μέρες πριν κλείσει τα 100 του, ο τεράστιος συνθέτης Μίμης Πλέσσας έφυγε από τη ζωή, αφήνοντας πλούσια παρακαταθήκη συνθέσεων και τραγουδιών

Μπαρτζώκας: Έλειπε το μαχητικό μας πνεύμα, θα έπρεπε να παίξουμε καλύτερα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε λόγο για έλλειψη μαχητικού πνεύματος της ομάδας του που αποτυπώθηκε στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Φενέρμπαχτσε

Μπαρτζώκας για Γιασικεβίτσιους: «Απολύτως ασεβές να μου επιτεθεί όταν πήγαινα να του δώσω το χέρι μου»

Η απαράδεκτη συμπεριφορά του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη λήξη του...

Γαλατσόπουλος: Έφτασε η πιο ευχάριστη στιγμή του χρόνου

Η Basket League κάνει τζάμπολ το Σάββατο (5/10) και...

Χειρουργήθηκε ο πυροσβέστης που τραυματίστηκε στην πυρκαγιά στην Ηλεία

Στην ορθοπεδική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Ρίου νοσηλεύεται...

Έκτακτη συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ, ανοιχτό να μετατεθεί το Συνέδριο

Εκτάκτως συνεδριάζει σήμερα στις 10 το πρωί η Πολιτική...

Στη Χαλκίδα ο πρώτος αγώνας του Ολυμπιακού με τη Φάιβερς για τον 2ο γύρο του EHF Cup

Οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού στο χάντμπολ για τον...