ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-1: Ασπρόμαυρος θρίαμβος στην Τούμπα, ο Δικέφαλος πάει στο Χαριλάου για να στεφθεί πρωταθλητής

Οι Θεσσαλονικείς διέσυραν τους Πράσινους με μια ξεγυρισμένη τεσσάρα, τους έστειλαν στην 4η θέση και την Κυριακή θα διεκδικήσουν μέσα στην έδρα του Άρη το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του, επικράτησε με 4-1 του Παναθηναϊκού και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του και θα πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για να στεφθεί πρωταθλητής.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε αυτό που έμοιαζε απίστευτο λίγες αγωνιστικές πριν. Πάει ως πρωτοπόρος στην τελευταία αγωνιστική στην έδρα του Άρη και κρατάει την τύχη στα χέρια του μετά την ήττα της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό καθώς προσπέρασε την Ένωση και είναι δύο βαθμούς από πάνω της. Οι Ασπρόμαυροι θέλουν μόνο νίκη για να πανηγυρίσουν το 4ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη που είδε την κίτρινη στο 88′ και συμπλήρωσε κάρτες.

Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να αφήνει κατά κύριο λόγο την κατοχή της μπάλας στον Παναθηναϊκό παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μπήκαν με ορμή στο παιχνίδι. Η ορμή αυτή έφερε ως αποτέλεσμα την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς και ίσως τη μοναδική καλή πέρα από γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπάμπα από τα αριστερά έδωσε την μπάλα στον Μπράντον Τόμας μέσα στην περιοχή και αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Από εκεί και πέρα οι Πράσινοι πήραν τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ποτέ την εστία του Κοτάρσκι.

Στο 26′ ήρθε το 1-0 για τους Ασπρόμαυρους. Ο Πέρεθ έκανε λάθος, ο Κωνσταντέλιας έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά και με ωραία πάσα βρήκε τον Τάισον από την άλλη πλευρά που με πλασέ με τη μία άνοιξε το σκορ.

Ο Κωνσταντέλιας αποδείχθηκε χρυσάφι για τον ΠΑΟΚ αν και μπήκε αναγκαστικά στο παιχνίδι εξαιτίας προβλήματος του Μουργκ νωρίς στο ματς.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε άλλη φάση στο παιχνίδι και το 1-0 ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την μπάλα στα πόδια του αλλά το ματς είχε περισσότερες ευκαιρίες και γκολ και από τις δύο πλευρές.

Στο 60′ ο Μπάμπα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 1-1 καθώς βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, αλλά ο Σπόραρ νικήθηκε από τον εντυπωσιακό Κοτάρσκι που έδιωξε με το πόδι την μπάλα σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα ήρθε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεντβάι κράτησε τον Σαμάτα μετά από σέντρα από τα δεξιά και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Ζίβκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν κράτησε για ώρα το προβάδισμα των δύο τερμάτων, αφού ο Γερεμέγεφ σκόραρε με το κεφάλι για να βάλει φωτιά στο ματς στο 78′.

Ωστόσο ο Δικέφαλος κρατούσε το καλύτερο για το τέλος καθώς βρήκε ακόμη δύο τέρματα για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Το μόνο κακό για την ομάδα του Λουτσέσκου η κίτρινη του Κουλιεράκη στα τελευταία λεπτά που θα του στερήσει τη συμμετοχή στο τελευταίο ματς της χρονιάς κόντρα στον Άρη.

Στο 89′ ο Ζίβκοβιτς έκανε καταπληκτική μπαλιά για τον Βιεϊρίνια που τελείωσε κάθε συζήτηση για το αποτέλεσμα του αγώνα, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να σκοράρει για το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ωστόσο αυτό δεν ήταν το κερασάκι στην τούρτα, καθώς στις καθυστερήσεις μετά από ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα του Ότο, ο Ζίβκοβιτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4-1

Γήπεδο: Τούμπα

Σκόρερ: 37′ Τάισον, 72′ πεν., 90+2′ Ζίβκοβιτς, 89′ Βιεϊρίνια / 78′ Γερεμέγεφ

Διαιτητής: Λίντχουτ

Κίτρινες: Κουλιεράκης, Σαμάτα / Γεντβάι, Μλαντένοβιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81′ Σβαμπ), Μουργκ (19′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (66′ Ζίβκοβιτς), Ντεσπόντοφ (81′ Βιεϊρίνια), Τόμας (66′ Σαμάτα).

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Γεντβάι, Πέρεθ, Τσέριν (89′ Λημνιός), Αράο, Μπακασέτας (67′ Γερεμέγεφ), Μπερνάρ, Μαντσίνι (67′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μεντιλίμπαρ: Ρισκάρουμε ακόμα και να χάσουμε όταν δεν παίζουμε με τη νοοτροπία που πρέπει

Ο Βάσκος τεχνικός τοποθετήθηκε τόσο για το ματς με τον Ατρόμητο όσο και για το βάθος στο ρόστερ του Ολυμπιακού και την ανάγκη να αγωνίζεται σε κάθε ματς με τη σωστή νοοτροπία

Γιαννακόπουλος για Αγγελόπουλους: «Χαιρέκακα άτομα που ήθελαν να μην τιμήσω τον πατέρα μου, για εμένα πλέον είναι σαν να μην υπάρχουν» (vid)

Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός αναφέρει ότι «λόγω ηθικής» δεν θα ξανασυνομιλήσει για οτιδήποτε με τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, τους οποίους θεωρεί υπεύθυνους για το γεγονός πως δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στο Καλλιμάρμαρο - Η τοποθέτησή του για το ΣΕΦ και ο επίλογος με «αγάπη και ευημερία»

Ολυμπιακός: Με Μουζακίτη και Κωστούλα η αποστολή για Ατρόμητο – Εκτός οι Μασούρας, Μαρτίνς και Πιρόλα

Δύο 17χρονοι πρωταθλητές Ευρώπης βρίσκονται στις επιλογές του Μεντιλίμπαρ για την αποστολή του Ολυμπιακού με Ατρόμητο - Παραμένει εκτός ο Γιώργος Μασούρας

Εκτός 12άδας του Παναθηναϊκού ο Λορέντζο Μπράουν για τον ημιτελικό με τον Άρη

Χωρίς τον Λορέντζο Μπράουν θα παραταχθεί ο Παναθηναϊκός στην...

Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ κόντρα στο Περιστέρι, αυτή είναι η εξάδα των ξένων

Αυτή είναι η εξάδα των ξένων του Ολυμπιακού για τον αποψινό ημιτελικό του Σούπερ Καπ, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να μένει εκτός

Αυτοί έμειναν εκτός από την επτάδα των ξένων του Ολυμπιακού για τις εγχώριες διοργανώσεις

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε τις επιλογές του για την επτάδα των ξένων του Ολυμπιακού στις εγχώριες διοργανώσεις, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν δικαίωμα για τρεις αλλαγές στον πρώτο γύρο της Basket League

Ορτέγκα: Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη στιγμή, πρέπει να κερδίσουμε και τα τρία παιχνίδια

Ο Φρανσίσκο Ορτέγκα υποστήριξε με δηλώσεις του πως ο...

Ιράν σε Ισραήλ: «Θα μετανιώσετε για τον Νασράλα»

Η δολοφονία του Χασάν Νασράλα έχει προκαλέσει οργή στο...