15.6 C

Πρόωρος αποκλεισμός με απογοητευτική εμφάνιση για τον Τσιτσιπά στο Ρότερνταμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με κάτω τα χέρια (2-0 σετ) από τον Γιάνικ Σίνερ στον αγώνα για τη φάση των «16» του Ρότερνταμ Όπεν στην Ολλανδία και έμεινε εκτός συνέχειας στη διοργάνωση, από πολύ νωρίς.

Ο Έλληνας τενίστας γνώρισε την 2η ήττα από τον 21χρονο Ιταλό στην 7η μεταξύ τους αναμέτρηση στο Tour, πρώτη μετά από το 2020 στους «32» του Masters της Ρώμης. Η εφετινή πρώτη τους μάχη ανέδειξε νικητή τον Τσιτσιπά στους «16» του Australian Open, όπου το νο3 της παγκόσμιας κατάταξης είχε επικρατήσει δύσκολα με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3).

Ήταν μόλις η 2η ήττα του από την έναρξη της περιόδου, μετά από εκείνη στον τελικό του Australian Open από τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σίνερ χρειάστηκε 82 λεπτά για να πάρει το ματς, κάνοντας ένα καθοριστικό μπρέικ στο πρώτο σετ και δύο στο δεύτερο.