17.9 C

Κολοσσός – Λαύριο 90-87: Χαμογέλασαν στο τέλος οι Ροδίτες σε ένα ματς που έγινε της… ανατροπής

Ο Κολοσσός πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League καθώς επικράτησε με 90-87 του Λαυρίου.

Σε ένα ματς που έγινε της… ανατροπής, η ομάδα της Ρόδου ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Το Λαύριο που έκανε καταπληκτική τρίτη περίοδο, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα του και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη που θα ήταν πραγματική ανάσα.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ και πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα του λεπτά. Η πρώτη περίοδος τους άνηκε ολοκληρωτικά αφού κυριάρχησαν κατά κράτος και μάλιστα στο 9′ έφτασαν τη διαφορά στους 10, η οποίο τελικά κατέβηκε στους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με φόρα από την πρώτη περίοδο και τον Κατσίβελη σε εξαιρετική κατάσταση, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 13′. Εκεί όμως ήταν η σειρά του Λαυρίου να δηλώσει «παρών» στο παιχνίδι και με σερί 13-2 να κατεβάσει τη διαφορά στο καλάθι.

Μάλιστα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα και αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμο θα μπορούσε να πάει και με διαφορά στα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά είχε το προβάδισμα στα χέρια του (48-49) και την ψυχολογία στα ύψη.

Κι αυτό το έδειξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αφού με τον Κόουλ να κάνει καταπληκτικό ματς ανέβασε στο 25ο λεπτό τη διαφορά στους 11 (50-61).

Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να αντιδράσει σε εκείνο το σημείο, κατάφερε να την κλείσει μέχρι και τους 5 και τελικά πήγε με 7 πίσω στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Εκεί το ματς ήταν απολύτως ισορροπημένο και εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αφού μεν οι φιλοξενούμενοι έμεναν σταθερά μπροστά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τη διαφορά μέχρι και τους 2 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Δύο λεπτά πριν το τέλος υπήρξε η απόλυτη ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 84-84 και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα ίσια στην τελευταία ευθεία.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Κολοσσό που προσπέρασε με 88-84 και κρατούσε τη νίκη στα χέρια του ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τεράστια νίκη με 90-87.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Πουρσανίδης Κ. – Θεοδωρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν (0/2 σουτ), Ντίξον 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιορδάνου, Κένταλ 11 (1), Μορέιρα 10 (4 λάθη), Κόφι 14 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τιγκ 12 (1/5 τρίποντα)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 10 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κόουλ 27 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ρεμί 2, Κουζέλογλου 9 (4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός3 (1), Γκρέι 3 (1), Νικολαΐδης Αλ. 2, Λάνγκεβιν 10 (4/7 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 12 (2), Κολοβέρος 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 28/43 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 19/27 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 21/36 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 15/24 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ