16.2 C

ΑΕΚ – Προμηθέας 73-70: Έφτυσε αίμα, αλλά τελικά λύγισε την ομάδα της Πάτρας η Ένωση

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Προμηθέα, αλλά όντας πιο ψύχραιμη και τυχερή στο τέλος, έφτασε στη νίκη με 73-70. Στο 6-2 ανέβηκε η Ένωση και βρίσκεται πια στη δεύτερη θέση, στο 2-4 υποχώρησαν οι Πατρινοί.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα στιγματίστηκαν από τον τραυματισμό του Τζο Γιανγκ. Ο Αμερικανός τραυματίστηκε στην πρώτη φάση του αγώνα όταν προσγειώθηκε πάνω στον Μίτσελ που είχε πέσει στο παρκέ. Αμέσως αποχώρησε, αλλά φάνηκε να μπορεί να συνεχίσει επιστρέφοντας λίγο αργότερα στο παρκέ. Τελικά λίγα λεπτά αργότερα ο Χριστόπουλος τον απέσυρε, με την ομάδα της Πάτρας να μετράει από πολύ νωρίς μία σημαντική απώλεια.

Αυτό πάντως δεν την επηρέασε, καθώς είχε απάντηση σε κάθε τι που έκανε η ΑΕΚ και παρέμενε κοντά στο σκορ, όταν δεν ήταν αυτή μπορστά.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ προσπαθούσε να ξεφύγει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει με +4 (15-11) την πρώτη περίοδο.

Τα πράγματα έμειναν πάνω κάτω τα ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να περνάει μάλιστα μπροστά στο σκορ στα μέσα αυτού.

Η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα, αλλά η περίοδος έκλεισε με το εντυπωσιακό buzzer beater του Μουράτου λίγο πίσω από το κέντρο για το 55-56.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η Ένωση πάτησε γκάζι, πέρασε μπροστά, παίρνοντας μάλιστα και 5 πόντους διαφορά (67-62). Ο Προμηθέας ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει, έκανε το δικό του σερί και μείωσε στον πόντο (67-66) πριν όμως η Ένωση κάνει ένα ακόμη δικό της ξέσπασμα και ανεβάσει τη διαφορά στους 7 (73-66) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Η ομάδα της Πάτρας πάλεψε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει θρίλερ τα τελευταία δευτερόλεπτα μειώνοντας σε 73-70 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσώνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη