19.2 C

Άρης – Κολοσσός Ρόδου 84-67: Φιλική νίκη με πειστική εμφάνιση

Ο Άρης και ο Κολοσσός Ρόδου αναμετρήθηκαν σε φιλικό παιχνίδι στο «Nick Galis Hall», με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 84-67. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε πολύ καλά στοιχεία και επικράτησε κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Άρης είχε τα ηνία του σκορ καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και έχτισε μια μικρή διαφορά (42-37). Ο Κολοσσός Ρόδου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στη συνέχεια και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε στο σκορ.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πάτησαν το γκάζι, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές και εν τέλει πήραν τη νίκη με 84-67. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νότε με 18 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Χρυσικόπουλος (14 πόντοι με 2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-55, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (1), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χαβαλές, Χάγκινς 15 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Σταρκς 12 (1), Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζέγκε 5, Όζμπορν 5, Μπιλλής, Μπαρτσέλο 4, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11 (2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και την Κυριακή 18/09, στις 14:00, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα.