17.6 C

Έλτσε – Αθλέτικ 1-4: Ισοπεδωτική η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε, ισοφάρισε στοιχειωμένο ρεκόρ με τρομερό πρώτο ημίχρονο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με τον Ερνέστο Βαλβέρδε έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν στο πρωτάθλημα και μετά από πέντε αγωνιστικές βρίσκεται σε τροχιά τετράδας. Οι Βάσκοι πανηγύρισαν τη νίκη με 4-1 στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» απέναντι στην Έλτσε και έφτασαν τους 10 βαθμούς.

Μάλιστα για πρώτη φορά μετά από 26 χρόνια σκόραραν τέσσερα γκολ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα ενώ εκτός έδρας αυτό συνέβη για μόλις δεύτερη φορά αφού η πρώτη ήταν το μακρινό 1956.

Το αυτογκόλ του Μαρκάου στο 9′ και η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σανθέτ έφεραν το 0-2 στα πρώτα 14′ για να ακολουθήσουν τα όμορφα γκολ των Νίκο Γουίλιαμς και Μπερενγκέρ για το 0-4. Η Έλτσε μείωσε στο 59′ με τον Πόνσε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/9

Τζιρόνα – Βαγιαδολίδ 2-1 (21′ Ρεϊνιέρ, 88′ Ρομέου / 38′ Μοντσού)

Σάββατο 10/9

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 2-1 (5′ Ίσι, 52′ αυτ. Νίκο / 90+4′ Ντιακαμπί)

Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3 (45+4′ πεν. Χοσέλου, 62′ Μπρέθγουεϊτ / 1′ Λαμέλα, 26′, 45′ Καρμόνα)

Κάντιθ – Μπαρτσελόνα 0-4 (55′ Ντε Γιονγκ, 65′ Λεβαντόφσκι, 86′ Φάτι, 90+2′ Ντεμπελέ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Θέλτα 4-1 (9′ Κορέα, 50′ Ντε Πάουλ, 66′ Καράσκο, 82′ αυτ. Νούνιεθ / 71′ Βέιγα)

Κυριακή 11/9

Ρεάλ Μαδρίτης – Μαγιόρκα 4-1 (45+3′ Βαλβέρδε, 73′ Βινίσιους, 89′ Ροντρίγκο, 90+3′ Ρούντιγκερ / 35′ Μουρίκι)

Έλτσε – Μπιλμπάο 1-4 (59′ Πόνσε / 9′ αυτ. Μερκάου, 14′ Σανθέτ, 22′ Νίκο Γουίλιαμς, 44′ Μπερενγκέρ)

Χετάφε – Ρεάλ Σοσιεδάδ (19:30)

Μπέτις – Βιγιαρεάλ (22:00)