21.1 C

Πανελλήνιο ανοιχτού στίβου Ανδρών: Πρωταθλητής για 15η φορά ο Ολυμπιακός!

Εμφατική επιστροφή του Ολυμπιακού στην κορυφή του ανοιχτού στίβου με συνολικά 10 μετάλλια (εκ των οποίων 5 χρυσά) και 195 βαθμούς έναντι 143 του δεύτερου Ελευθέριου Βενιζέλου

Πρωταθλητής Ελλάδας για 15η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο πανελλήνιο ανοιχτού στίβου Ανδρών! Οι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν εμφατικά στην κορυφή του κλασικού αθλητισμού μετά από ένα συναρπαστικό διήμερο αγώνων στη Θεσσαλονίκη.

Χάρη στις επιδόσεις των αθλητών του, ο Ολυμπιακός κατέλαβε την πρώτη θέση στη βαθμολογία των Ανδρών. Μετά τον απολογισμό της πρώτης αγωνιστικής ημέρας και την κατάκτηση 6 μεταλλίων, ο Ολυμπιακός κέρδισε 4 ακόμα την Κυριακή, 3 χρυσά και 1 χάλκινο, έφτασε συνολικά τα 10 (5 χρυσά, 3 ασημένια, 2 χάλκινα) και συγκέντρωσε 195 βαθμούς έναντι 143 του Ελευθερίου Βενιζέλου που βρέθηκε στη δεύτερη θέση.

Την Κυριακή (26/6) ξεχώρισαν οι επιδόσεις του Κώστα Νάκου, του Ιάσωνα Θανόπουλου, αλλά και της σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. Ο Νάκος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στα 400μ. εμπόδια, με 51.94, με τον Θανόπουλο να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία, με επίδοση 55.74μ. Το τρίτο χρυσό μετάλλιο της ημέρας για τον Ολυμπιακό, κατέκτησε η ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ400μ., με χρόνο 3:15.55. Όσον αφορά στο χάλκινο μετάλλιο, ο «ερυθρόλευκος» Γιώργος Χριστακάκος αναδείχθηκε τρίτος στην Ελλάδα στο ακόντιο, το οποίο πέταξε στα 68.72μ.