16.2 C

Άλμπα – Μπασκόνια 76-80: Έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» με λίγο άγχος στο τέλος

Η νίκη με τον Παναθηναϊκό – έστω και στις λεπτομέρειες – έδωσε στην Μπασκόνια την ψυχολογία να ταξιδέψει στο Βερολίνο και να πανηγυρίσει δεύτερη σερί νίκη αυτή τη φορά απέναντι στην Άλμπα (76-80) που προερχόταν από θρίαμβο απέναντι στη Φενέρμπαχτσε.

Οι βάσεις για την άνετη επικράτηση μπήκαν από το πρώτο μέρος. Η Άλμπα πελαγοδρομούσε σε άμυνα και επίθεση και η Μπασκόνια έβρισκε με άνεση το καλάθι ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς πήγε με διαφορά 23 πόντων στα αποδυτήρια και παρά το μέτριο τρίτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν πως θα πάρει μια άνετη νίκη.

Η Άλμπα αντέδρασε και μείωσε με ένα επιμέρους 25-14 για το 72-76 όμως με 11″ να απομένουν στο χρονόμετρο έκανε το φάουλ, ο Κοστέλο ευστόχησε με 2/2 βολές και τα πάντα τελείωσαν.

Οι Γερμανοί είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 1-3, ενώ οι Βάσκοι βελτίωσαν την κατάσταση (2-2) ωστόσο θέλουν ακόμα αρκετή δουλειά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν με 17 πόντους ο εξαιρετικός Φοντέκιο, ενώ από 15 και 10 είχαν αντίστοιχα οι Γκρέιντζερ – Κοστέλο. Για την Άλμπα τράβηξαν το κάρο μόνο οι Σίκμα – Ντα Σίλβα με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.