16.2 C

NBA: «Σκούπισαν» τους Νάγκετς οι φοβεροί Σανς!

Στους τελικούς της Δύσης προκρίθηκαν οι Φοίνιξ Σανς, που «σκούπισαν» τους Ντένβερ Νάγκετς με 4-0!

Οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν των Νάγκετς με 125-118 στο Ντένβερ και έκαναν το 4-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ. Έτσι, εξασφάλισαν την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης για πρώτη φορά μετά το 2010! Εκεί, περιμένουν την ομάδα που θα προκύψει από το ζευγάρι Γιούτα Τζαζ-Λος Άντζελες Κλίπερς, με τους Τζαζ να έχουν προβάδισμα με 2-1 στις νίκες.

Κορυφαίος των νικητών, που για μία ακόμα φορά απέδωσαν εξαιρετικό μπάσκετ, ήταν ο Κρις Πολ. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ πέτυχε 37 πόντους (14/19 δίποντα, 9/9 βολές) και μέτρησε 7 ασίστ, με τους 25 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ σημείωσε 34 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο φετινός MVP του ΝΒΑ και άσος των Ντένβερ Νάγκετς, Νίκολα Γιόκιτς, αποβλήθηκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο της αναμέτρησης για σκληρό φάουλ στον Κάμερον Πέιν και τον διαπληκτισμό του με τον Μπύκερ. Ο Σέρβος σέντερ πρόλαβε να σκοράρει 22 πόντους, ενώ είχε 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γουίλ Μπάρτον με 25 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-28, 55-63, 83-96, 118-125.