19.2 C

Γουότφορντ – Λέστερ 1-1: Βαθμός-ανάσα στο 93′ με Ντόουσον

Για 89 λεπτά, Γουότφορντ και Λέστερ έψαξαν να βρουν ρυθμό μετά από την τρίμηνη αποχή και σε μεγάλο βαθμό παρουσίασαν καλή εικόνα στο χορτάρι, έστω κι αν το γκολ άργησε να έρθει και για τις δύο ομάδες.

O Σαρ δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στις «σφήκες» στη μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα (έσωσε στο τετ α τετ ο Σμάιχελ), ενώ στο 90′ η Λέστερ βρήκε δίχτυα με τον Τσίλγουελ να κεραυνοβολεί την εστία του Φόστερ.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα -στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ματς-, από το κόρνερ του Χολέβας και την κεφαλιά του Ντουκουρέ, ο Ντόουσον επωφελήθηκε και με γυριστό σουτ νίκησε τον Σμάιχελ για το τελικό 1-1. Έτσι, η Γουότφορντ έφτασε τους 30 βαθμούς και παρέμεινε εκτός επικίνδυνης ζώνης, ενώ η Λέστερ μπορεί να δει τη διαφορά της από την Τσέλσι να μειώνεται στους τρεις βαθμούς, αν οι «μπλε» νικήσουν την Κυριακή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/6

Νόριτς – Σαουθάμπτον 0-3 (49′ Ινγκς, 54′ Άρμστρονγκ, 79′ Ρέντμοντ)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27′ Μπέρχβαϊν / 81′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)