16.2 C

Γιουβέντους – Φιορεντίνα 3-0: Τα πέναλτι του Κριστιάνο της άνοιξαν τον δρόμο

Με Κριστιάνο Ρονάλντο… on fire, η Γιουβέντους υπερκέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Φιορεντίνα με 3-0 στο Τορίνο, στο ματς που άνοιξε την κυριακάτικη αυλαία της 22ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στα πρώτα λεπτά στην ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, με τον Στσέζνι να αποδεικνύεται σταθερότατος σε ένα ακόμα παιχνίδι.

Έτσι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε δράση και στο 39′ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα με εύστοχη εκτέλεση. Στο δεύτερο που κέρδισε στο 80′ έγραψε το 2-0 με τον Πορτογάλο να φτάνει τα 50 γκολ με τη φανέλα των μπιανκονέρι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντε Λιχτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που άφησε τη Γιουβέντους ασφαλή και μόνη στην κορυφή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/2

Μπολόνια – Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί / 36’πεν. Τορεγκρόσα)

Κάλιαρι – Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90+4’ Κορνέλιους)

Σασουόλο – Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Τζούριτσιτς, 74’ Μπογκά / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)