18.8 C

Προμηθέας – Βενέτσια 68-70: Μπαμ(π) και ήττα

Με μοιραίο τον Κρις Μπαμπ που βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε για να δώσει τη νίκη στον Προμηθέα, οι Πατρινοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φάση των «16» από τη Βενέτσια με 70-68 στο «Δ. Τόφαλος».

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους, με την ιταλική ομάδα να δείχνει την ποιότητα της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο Προμηθέας ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και με πόντους του Λίποβι έτρεξε ένα σερί 16-0 που σήμανε το comeback του στο παιχνίδι.

Το ματς είχε αρκετά φάουλ στη συνέχεια, με τον Τονούτ να πετυχαίνει καθοριστικό δίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο για τους Ιταλούς, οι οποίοι χάρη στο άστοχο τρίποντο του Μπαμπ (0/5 προσπάθειες) έφυγαν νικητές από την Πάτρα. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Έλις που για ένα ριμπάουντ έχασε το νταμπλ-νταμπλ (21π. 9 ριμπάουντ), ενώ ο Ουάιτ σημείωσε 17 πόντους για τη Βενέτσια.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70