20.1 C

Βαθιά ανάσα για Άρη και ΠΑΟΚ, 11η σερί νίκη η ΑΕΚ

Ο Άρης και ΠΑΟΚ πραγματοποίησαν νίκες επί της Λάρισας (90-72) και του Ιωνικού Νίκαιας (110-80), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League, παίρνοντας βαθιά ανάσα στην προσπάθειά τους για παραμονή στην κατηγορία, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ σημείωσε την 11η σερί της νίκη επί του Ήφαιστου Λήμνου με 74-68.

Ο Άρης με τον Ντραγκίσεβιτς σε εξαιρετικό απόγευμα (22 π) κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της φορμαρισμένης Λάρισας, του πρώην προπονητή των Κιτρινόμαυρων, Βαγγέλη Αγγέλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι της Λάρισας καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο μπόρεσαν να χτίσουν μία μεγάλη διαφορά (43-29) και να ολοκληρώσουν την αναμέτρηση χωρίς να δώσουν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι. Από πλευράς Λάρισας ο Φλόιντ έφτασε πολύ κοντά σε ένα εκπληκτικό triple double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 (!) μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χϊκι με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 4 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλόσεβιτς 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 22 (10/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 14 (2), Φιτζπάτρικ 7 (1), Μπράουν 12 (2), Σιδηροηλίας, Γκετσεβίτσιους 13 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 4

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 6, Ρας 8 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαραγκός, Χάρις 4 (1), Παπαντωνίου 12 (3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 2, Χίκι 16 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 6 λάθη), Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 6, Φλόιντ 10 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 μπλοκ)

ΠΑΟΚ – Ιωνικός Νίκαιας 110-80

Ο «δικέφαλος του βορρά» έψαχνε μία νίκη που θα τον κράταγε ζωντανό στο κυνήγι της παραμονής και αυτή η νίκη ήρθε εμφατικά κόντρα στον αποδυναμωμένο Ιωνικό Νίκαιας. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με το σκορ στο 27-17.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στις υπόλοιπες τρεις περιόδους. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 110-80 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-11 και πλέον βρίσκεται ισόβαθμος με τον Άρη και τον Κολοσσό στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3/5 τρίποντα), Σαρικόπουλος (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 9 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χατζηνικόλας, Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Γουίγκινς 26 (10/12 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόουλς 6

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλι 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπατής 2, Σχορτσανίτης, Σίμπσον 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Τζόουνς 11 (2), Σάφτεναρ 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατούφας 7 (1), Κώττας 2, Δημάκος 5, Κάλαχαν 9 (1)

ΑΕΚ – Ήφαιστος Λήμνου 74-68

Η ΑΕΚ τα βρήκε πολύ δύσκολα κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, ο οποίος για τρεις περιόδους ήταν μπροστά στο σκορ και απειλούσε το αήττητο σερί της Ένωσης. Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέσα από την άμυνά της στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 74-68.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν για μία ακόμη φορά ο Κιθ Λάνγκφορντ με 25 πόντους, ενώ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος (14 π) βοήθησε σημαντικά την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ

Λαύριο – Κολοσσός 78-68

Το Λαύριο άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στον δρόμο των νικών, επικρατώντας του Κολοσσού με 78-68.

Με τον Ντεκόζι να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 20 πόντους, οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη αντίσταση, μιας και είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μάλιστα η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο +16 (62-46) και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι μπορούν να διαχειριστούν τη μεγάλη τους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 8 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 9 (1), Ντάιμ 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μαστρογιαννόπουλος 2 (1/6 σουτ), Λούντζης 2, Γουάτσον 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεγκίκας, Ντέιβις 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γερομιχαλός 8 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Άουτλο 3

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 16 (6/9 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 μπλοκ), Μπρέιζελτον 2, Τζάκσον 10 (3/9 σουτ), Ντάνιελς 6 (2/8 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κρομά 18 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκρίφιν 9 (3/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μωραΐτης 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Παύλος

Ρέθυμνο – Ηρακλής 69-63

Σε ένα παιχνίδι που το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά, το Ρέθυμνο ήταν η ομάδα που κατάφερε να αποδόσει καλύτερα στο παρκέ και να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη επί του Ηρακλή (69-63), που το έβαλε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Με τον Χάρις και τον Χριστοδούλου να σημειώνουν από 11 πόντους, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στην τέταρτη περίοδο και με απόλυτη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (8 ριμπάουντ), Καββαδάς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 17 (6/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 3 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ

Πανιώνιος – Περιστέρι 48-61

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι το Περιστέρι κατάφερε να πάρει τη νίκη, όντας το λιγότερο… κακό. Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έκλεισε με το σκορ στο 19-21, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Παπανικολόπουλου ανέβασε την απόδοσή και μέσα από την πολύ καλή της άμυνα που κράτησε τους γηπεδούχους στους μόλις τέσσερις πόντους στην περίοδο πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία στην αναμέτρηση. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι το Περιστέρι έφτασε στην κατάκτηση της νίκης. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στίβεν Γκρέι με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βερργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμουελς 12 (1), ΜακΓκίλ (6 ριμπάουντ), Σουίτνεϊ 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλέικ 9 (10 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10 (5 ριμπάουντ), Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10 ριμπάουντ).