18.8 C

«Σκότωσε» στο 98′ τη Σεβίλλη η Ουέσκα (vid)

Τα πάνω... κάτω πάει να φέρει η Ουέσκα στη «μάχη» που κάνει για παραμονή, αφού με γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων... ξέρανε τη Σεβίλλη (2-1)

Σ’ ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστής ήταν… το VAR, η Ουέσκα πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της (2-1 τη Σεβίλλη) μέχρι την… επόμενη και έδειξε πως είναι σκληρή για να πεθάνει.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Χουάνπι στο 6ο λεπτό, σ’ ένα πρώτο ημίχρονο όπου είχαν την πρωτοβουλία.

Η Σεβίλλη βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 68′ με τον Μπεν Γεντέρ αλλά ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Χάρη στο VAR βέβαια, ο Τυνήσιος κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1 στο 84′ ενώ ακολούθησαν αδιάκοπες επιθέσεις από πλευράς φιλοξενούμενων με στόχο την ανατροπή.

Ο Σανταμαρία με εντυπωσιακές επεμβάσεις διατήρησε το σκορ στο 1-1 μέχρι το 92′ όπου ο Μουνίρ σκόραρε, αλλά το VAR… ακύρωσε ξανά το γκολ των φιλοξενούμενων. Τελικά η Ουέσκα πήρε τη νίκη στο 98′ μ’ ένα φοβερό σουτ του Άβιλα και έστειλε τη Σεβίλλη εκτός των άλλων στην πέμπτη θέση.