Καταιγιστικά τα κορίτσια του Ολυμπιακού κόντρα στην Καρόλο

Δεύτερη φετινή νίκη του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, αυτή τη φορά κόντρα στην Καρόλο (79-54) με εντυπωσιακή εμφάνιση

Οι ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες για σαράντα λεπτά από τις αντίπαλες τους και με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο διπλασίασαν τις νίκες τους στην Ευρώπη (79-54).

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα ήταν καταπληκτικός στο επιθετικό σκέλος και πέτυχε 28 πόντους στη πρώτη περίοδο, με την Τζέσικα Τόμας και την Παυλοπούλου να είναι ιδιαίτερα εύστοχες.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι με όπλο την σκληρή άμυνα δεν άφηναν διαδρόμους στην Καρόλο, η οποία πέτυχε μόλις 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε επιθετική πολυφωνία και καλά ποσοστά πίσω από τα 6.75 (9/21) διατήρησε το προβάδισμά του 67-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπεσαν οι ρυθμοί του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό ουσιαστικά να μην απειλείται σε κανένα διάστημα του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-21, 67-41, 79-54

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά 5 (1), Λίτση 2, Σωτηρίου 9 (1), Σταμολάμπρου 5 (1), Τζόνσον 10 (14 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 8 (1), Παυλοπούλου 14 (2). Σταμάτη 2, Τόμας 17 (3), Τίκοβιτς 6.

Καρολό (Γερνό): Μπουδερά 10 (2), Σεβανιόν 14 (4), Φιλίπ 12 (1), Χρουσκακόβα 6, Λιούις 2, Παγιέ 1, Πίτερς 9.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...