15.6 C

Προχώρησαν με νίκες Ναδάλ, Τζόκοβιτς και Κύργιος

Πέρασαν στον 3ο γύρο του Γουίμπλεντον οι Ράφα Ναδάλ, Νόβακ Τζόκοβιτς (παρά τον τραυματισμό του), Νικ Κύργιος, Σιμόνα Χάλεπ, ενώ αποκλείστηκαν οι Μάρκος Παγδατής και Μάριν Τσίλιτς.

Ράφα Ναδάλ, Νόβακ Τζόκοβιτς και Νικ Κύργιος δεν αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα στον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον, σε αντίθεση με Μάρκο Παγδατή και Μάριν Τσίλιτς.

Ο Ναδάλ δεν αντιμετώπισε προβλήματα με αντίπαλο τον Μίχαιλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν (πλην της… ποινής του για καθυστέρηση πριν από την έναρξη του αγώνα) και παρότι αντιμετώπισε 13 break points, έφτασε στη νίκη με 3-0 (6-4 6-3 6-4) σε 2 ώρες και 23 λεπτά, παραμένοντας στην αναζήτηση του πρώτου grand slam στη Μεγάλη Βρετανία από το 2010 (3ο στην καριέρα του).

Παρότι κάλεσε ιατρικό timeout στο 3ο σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-0 (6-1 6-2 6-3) του Αργεντινού Οράσιο Σεμπάγιος και δείχνει έτοιμος να επιστρέψει στη διεκδίκηση σπουδαίων τουρνουά, αφού υποστηρίζει ότι το πρόβλημα στον αριστερό μηρό είναι παροδικό.

Αντίθετα θύμα έκπληξης έπεσε ο περσινός φιναλίστ Μάριν Τσίλιτς που πήρε άνετα τα πρώτα δύο σετ κόντρα στον Γκουίντο Πέγια την Τετάρτη, υποτίμησε τον αντίπαλό του κι εν τέλει ηττήθηκε στη συνέχεια του αγώνα που έγινε την Πέμπτη. Ο Αργεντινός, νο82 στον κόσμο, έκανε την ανατροπή και με 3-2 σετ (3-6 1-6 6-4 7-6 (3) 7-5) απέναντι στον Κροάτη που βρίσκεται στο νο3 και έφτασε στους 32 για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Νικ Κύργιος, με 45 winners, πήρε και τα τρία σετ (6-3 6-4 7-5) απέναντι στον Ολλανδό Ρόμπιν Χάασε και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα Κέι Νισικόρι, ο οποίος νίκησε με 2-6 6-3 7-6 (7) 7-5 τον Αυστραλό Μπέρναρντ Τόμιτς.

Η πορεία του Μάρκου Παγδατή ολοκληρώθηκε στους 64, αφού ηττήθηκε από τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοβ με 3-6 4-6 6-3 7-6 (4) 5-7.

Μετά από τον αποκλεισμό του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, ο Σταν Βαβρίνκα εμφανίστηκε κουρασμένος και ο Ιταλός Τόμας Φαμπιάνο βρήκε την ευκαιρία για να τον νικήσει με 7-6 (7), 6-3, 7-6 (6). Ο Αργεντινός Χουαν Μαρτίν ντελ Πότρο, από την πλευρά του, είχε εύκολο έργο απέναντι στον 36χρονο Φελιθιάνο Λόπεθ, φτάνοντας στη νίκη με 6-4, 6-1, 6-2.

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΧΑΛΕΠ, ΚΕΡΜΠΕΡ
Η Σιμόνα Χάλεπ, μετά από την κατάκτηση του Ρολάν Γκαρός, διατηρείται σε καλή φόρμα και έφτασε στη 10η σερί νίκη της, με 7-5 6-0 επί της Κινέζας Σαϊσάι Ζενγκ, στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Η πρώην κάτοχος του τίτλου, Αντζελίκ Κέρμπερ, έκανε την ανατροπή απέναντι στην Αμερικανίδα Κλερ Λιού που χρειάστηκε προκριματικά για να βρεθεί στο κυρίως ταμπλό. Η Γερμανίδα επικράτησε με 3-6 6-2 6-4 απέναντι στην 18χρονη, την πιο νεαρή τενίστρια του τουρνουά, που βρίσκεται στο νο 237 και αντιμετώπισε πρώτη φορά αντίπαλο από το top-10.