16.2 C

Ούτε ο Μαυροειδής σταμάτησε το Περιστέρι

Μεγάλη αντεπίθεση στη τελευταία περίοδο από τον Κολοσσό, όμως με κορυφαίο τον Βασιλόπουλο το Περιστέρι νίκησε δίκαια (73-70).

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη κέρδισε τον πολύ ανταγωνιστικό Κολοσσό Ρόδου, μετά από ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι είχαν το μεγάλο πλεονέκτημα για 30 λεπτά, με τον Κολοσσό να επιχειρεί τη μεγάλη αντεπίθεση χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς ηττήθηκε με 73-70.

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, πιέζοντας πολύ στην άμυνα και αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να κάνουν βιαστικές επιλογές. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Κολοσσός έμεινε μόλις στους 11 πόντους στη πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, με τους 23 πρώτους της πρώτης περιόδου, με τον Βασιλόπουλο και τον Γκρέι να κάνουν μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους, είχε το +12 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, η διαφορά σταδιακά μειωνόταν με τον Κολοσσό να έχει σαφή υπεροχή στα ριμπάουντ (33-43) από τα οποία τα 12 ήταν επιθετικά, ανανεώνοντας αρκετές επιθέσεις. Με τη τρίτη περίοδο να κλείνει στο -9, ο Κολοσσός ήταν ξανά στο παιχνίδι. Ο Δημήτρης Μαυροειδής ηγήθηκε της μεγάλης προσπάθειας και ήταν ανίκητος στα δύο καλάθια, με το Περιστέρι στο τέλος να παίζει καλή άμυνα και να κρατά το αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ήταν ο Βασιλόπουλος με 23 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3 , Γκρέι 15, Σίρκο 4 , Ντάνιελ 9 , Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14 (2), Πίνστον 13 (1), Μαυροειδής 24 (15 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Δημάκος 1, Κάρτερ 5 (1).