Bundesliga: Η Βόλφσμπουργκ του Κουλιεράκη έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, πρώτη νίκη για την Ζανκτ Πάουλι του βασικού Σάλιακα

Η Βόλφσμπουργκ που είχε στο αρχικό σχήμα τον Κουλιεράκη άγγιξε τη νίκη αλλά η Στουτγκάρδη, η οποία αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 63ο λεπτό και μετά εξαιτίας της αποβολής του Καραζόρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, βρήκε γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2.

Ο Βιντ άνοιξε το σκορ στο 20′ για τους γηπεδούχους, ωστόσο 12 λεπτά αργότερα ο Μιλό έφερε το ματς στα ίσια παίρνοντας το ριμπάουντ από δικό του χαμένο πέναλτι. Μπροστά έβαλε ξανά τη Βόλφσμπουργκ ο Αμούρα στο 68′, με τον ίδιο παίκτη να βλέπει την κόκκινη κάρτα 6 λεπτά αργότερα αλλά το VAR να παρεμβαίνει και τελικά τον διαιτητή να τον κρατάει στο παιχνίδι αλλάζοντας την απόφαση του. Ο Ουντάβ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 97′.

Την πρώτη νίκη στην Bundesliga πανηγύρισε η Ζανκτ Πάουλι. Η ομάδα του Μανώλη Σάλιακα που αγωνίστηκε βασικός, επικράτησε με 0-3 στην έδρα της Φράιμπουργκ και πήρε με εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο τρίποντο στη σεζόν.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λειψία που διέλυσε με 4-0 της Άουγκσμπουργκ, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Μπάγερν Μονάχου με την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Γρήγορο 2-0 με τον Σέσκο να σκοράρει στο 11′ και στο 15′ για τους γηπεδούχους. Η Άουγκσμπουργκ είχε την ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι όταν ο Δημήτρης Γιαννούλης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γκουβελούβ αστόχησε στο 27′. Η Λειψία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με γκολ των Οπεντά και Τσάβι Σίμονς στο δεύτερο μέρος.

Την εξαιρετική της πορεία συνεχίζει η Χάιντενχαϊμ που επικράτησε με 0-2 της Μάιντς, ενώ η Γκλάντμπαχ λύγισε με 1-0 την Ουνιόν Βερολίνου χάρη σε γκολ στις καθυστερήσεις.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/9

Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 4-2 (44’, 75’ Γκιρασί, 62’ πεν. Τσαν, 81’ Ενμέτσα / 16’ Μπέρο, 21’ Ντε Βιτ)

Σάββατο 28/9

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 4-0 (11’, 15’, Σέσκο, 46’ Οπεντά, 57’ Σίμονς)

Φράιμπουργκ – Σαντ Πάουλι 0-3 (12’, 72’ Σάαντ, 45’ Αφολαγιάν)

Βόλφσμπουργκ – Στουγκάρδη 2-2 (20’ Βιντ, 68’ Αμούρα / 32’ Μιγιό, 97’ Ουντάβ)

Μάιντς – Χάιντενχαϊμ 0-2 (15’ Πίρινγκερ, 86’ Σχόπνερ)

Γκλάντμπαχ – Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (96’ Τσβαντσάρα)

Μπάγερν Μονάχου – Λεβερκούζεν (19:30)

Κυριακή 29/9

Χόλσταϊν Κιλ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (16:30)

Χόφενχαϊμ- Βέρντερ Βρέμης (18:30)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε τον Γιαζίτζι

Ο Ολυμπιακός επισημοποίησε τη συμφωνία με τον Τούρκο επιτελικό μέσο, Γιουσούφ Γιαζίτζι, ο οποίος τίθεται στη διάθεση του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ

Παναθηναϊκός – Άρης 81-68: Εύκολη πρόκριση κόντρα στους ελλιπέστατους Κίτρινους

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη είναι έτσι...

Βόλος – Athens Kallithea 1-1: Ο Μπαραγάν κράτησε όρθια την ομάδα του Ντονάτι στη Μαγνησία

Όρθια για μία ακόμη αγωνιστική έμεινε η Athens Kallithea...

Μεντιλίμπαρ: Ρισκάρουμε ακόμα και να χάσουμε όταν δεν παίζουμε με τη νοοτροπία που πρέπει

Ο Βάσκος τεχνικός τοποθετήθηκε τόσο για το ματς με τον Ατρόμητο όσο και για το βάθος στο ρόστερ του Ολυμπιακού και την ανάγκη να αγωνίζεται σε κάθε ματς με τη σωστή νοοτροπία

Γιαννακόπουλος για Αγγελόπουλους: «Χαιρέκακα άτομα που ήθελαν να μην τιμήσω τον πατέρα μου, για εμένα πλέον είναι σαν να μην υπάρχουν» (vid)

Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός αναφέρει ότι «λόγω ηθικής» δεν θα ξανασυνομιλήσει για οτιδήποτε με τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, τους οποίους θεωρεί υπεύθυνους για το γεγονός πως δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στο Καλλιμάρμαρο - Η τοποθέτησή του για το ΣΕΦ και ο επίλογος με «αγάπη και ευημερία»

Ολυμπιακός: Με Μουζακίτη και Κωστούλα η αποστολή για Ατρόμητο – Εκτός οι Μασούρας, Μαρτίνς και Πιρόλα

Δύο 17χρονοι πρωταθλητές Ευρώπης βρίσκονται στις επιλογές του Μεντιλίμπαρ για την αποστολή του Ολυμπιακού με Ατρόμητο - Παραμένει εκτός ο Γιώργος Μασούρας

Handball Premier: Ο Ολυμπιακός νίκησε με 33-29 τον Διομήδη, η ΑΕΚ σκόρπισε τον ΠΑΟΚ

Το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα της Handball...

ΑΕΚ: Προστατεύουμε το σπίτι μας για να είναι γεμάτο και με τον ΠΑΟΚ

Ανακοίνωση ενόψει του αυριανού (29/9) ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό...

Αταμάν: Με την ίδια εξάδα ξένων και στον τελικό, σκληρή και καλή ομάδα ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός δε βρήκε μεγάλη αντίσταση κόντρα στον ελλιπέστατο...