29.4 C

Παναθηναϊκός – Λαύριο 93-70: Πρώτη πράσινη νίκη με Μαντζούκα και Π. Καλαϊτζάκη (vid)

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μαντζούκα και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη κατάφεραν να κερδίσουν το Λαύριο με 93-70. Το τριφύλλι ύστερα από το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε τα ηνία, είχε τον έλεγχο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ράντονιτς για πρώτη φορά εμπιστεύτηκε τους Έλληνες παίκτες του Παναθηναϊκού και τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Ο Λευτέρης Μαντζούκας και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έπιασαν από τα μαλλιά την ευκαιρία που τους δόθηκε. Ο πρώτος τέλειωσε το ματς με 14 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 12 πόντους. Καλή παρουσία και από τον Πονίτκα, που οργάνωσε εξαιρετικά τους Πράσινους. Στον αντίποδα, ξεχώρισαν οι Κόουλ (17 πόντοι) και Φλαγκ (15 πόντοι).

Η τρίποντη καταιγίδα και η πράσινη… κατάρρευση

Ο Παναθηναϊκός, εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια, κόντρα στο Λαύριο ήταν εξαιρετικός έξω από τα 6,75μ.. Οι Πράσινοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με 5/5 τρίποντα με αποτέλεσμα γρήγορα να ξεφύγουν στο σκορ (17-6). Ο μόνος αντίλογος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ο οποίος είχε βρει τον τρόπο να διασπάει την πράσινη άμυνα (4 πόντοι).

Ο Ράντονιτς ήθελε η μπάλα να πηγαίνει στον Παπαγιάννη στη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του δεν έβρισκαν τον τρόπο να του πασάρουν την μπάλα. Αντίθετα, το Λαύριο έπαιζε πιο ορθολογικά στην επίθεση και με μπροστάρη τον Κόουλ (10 πόντοι) έτρεξε σερί 12-0 και έφερε τούμπα το παιχνίδι (17-18). Οι Πράσινοι κατέρρευσαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ειδικά όταν σταμάτησαν να βρίσκουν στόχο τα τρίποντα τους (20-18).

Πρωταγωνιστές Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας και τα… τρίποντα

O Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι σε μεγάλη μέρα έξω από τα 6,75μ., αλλά στην άμυνα του δεν ήταν συνεπής. Το Λαύριο χτύπαγε όλες τις αλλαγές του τριφυλλιού και κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ (31-25). Η τρίποντη καταιγίδα των γηπεδούχων συνεχίστηκε (8/13 τρίποντα) και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (36-26). Ο Μάριους Γκριγκόνις τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου (δέχθηκε χτύπημα στο διάφραγμα) και έδειξε να ζαλίζετε αρκετά. Στη συνέχεια πήγε στον πάγκο και μέχρι το ημίχρονο δεν ξανά μπήκε.

Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός έπαιρνε πράγματα και από τους Έλληνες παίκτες της ομάδας εκτός του Παπαγιάννη. Κορυφαίος όλων ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ο οποίος έβγαζε εξαιρετικές άμυνες, ενώ στην επίθεση είχε 12 πόντους με 3/5 τρίποντα. Σημαντική και η συμβολή του Μαντζούκα, που είχε 8 πόντους. Κόουλ (15 πόντοι) και Φλαγκ (10 πόντοι) ήταν οι παίκτες που κράταγαν ζωντανό το Λαύριο. Η μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν στα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/15, ενώ αντίθετα οι παίκτες του Σερέλη είχαν μόλις 1/8. Αυτή ήταν και η μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι και αποτυπωνόταν ξεκάθαρα και στο σκορ του ημιχρόνου (52-40).

Πονίτκα και άμυνα «καθάρισαν» το ματς για τον Παναθηναϊκό

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο ματς, αλλά το Λαύριο έδειξε ότι είναι σκληρό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό (55-49). Ο Ράντονιτς ξύπνησε τους παίκτες του. Ο Μαυροβούνιος τεχνικός τους τα έψαλε, τους ζήτησε να βρουν τον Γκουντάιτις στη ρακέτα και αυτό έγινε. Ο Λιθουανός σέντερ πήρε την μπάλα κοντά στη ρακέτα, έφθειρε τους αντιπάλους του και έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στο τριφύλλι (60-49).

Το Λαύριο δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Ο Χρήστος Σερέλης προσπάθησε να χαμηλώσει την πεντάδα του, αλλά ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλευόταν επιθετικά, χτύπαγε τα μις ματς και διατηρούσε εύκολα τη διψήφια διαφορά του (71-54). Σημαντικό ρόλο έπαιξε στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του τριφυλλιού και ο Ματέους Πονίτκα. Οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά, ενώ ο Πολωνός γκαρντ έπαιζε πλέι μέικερ και οργάνωνε εξαιρετικά το τριφύλλι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επιρρεπής και στα φάουλ, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο πίσω στο σκορ με 19 πόντους (76-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο. Ο Ράντονιτς άνοιξε το ροτέισον, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του (Χουγκάζ) και έκανε διαχείριση ενόψει της διαβολοβδομάδας. Το Λαύριο δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι και τελικά οι Πράσινοι επικράτησαν με 93-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος – Ζαχαρής – Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 14 (3/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 15 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 (1), Σαμοντούροβ, Χουγκάζ 3 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 14 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Γκουντάιτις 8 (1/1 δίποντο, 6/10 βολές).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 15, Κόουλ 17 (1), Νικολαΐδης Αλ. 7, Ντέιβις 7 (1), Κουάθ 2, Νικολαΐδης Απ., Ντούραμ 9 (1), Πιλάβιος, Ζάρας 9 (1), Δημήτρης, Γερομιχαλός (0/4 σουτ), Βουλγαρόπουλος 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 13/23 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 25/30 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 22 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/17 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα.