Volley League: Ο Παναθηναϊκός άλωσε το Παλατάκι με MVP Πρωτοψάλτη, ο Φλοίσβος πήρε τη μάχη νεοφώτιστων με τον ΟΦΗ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volley League με MVP τον Θανάση Πρωτοψάλτη και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 57ο πρωτάθλημα.

Mε 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι μόλις 38% του ΠΑΟΚ) πήρε δίκαια το πρώτο τρίποντο. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Νίελσεν με 23 πόντους ενώ ο Κβάλεν στην πρώτη του εμφάνιση είχε 10 πόντους με 5/18 επιθέσεις και πολύ καλή υποδοχή 56%. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Πρωτοψάλτης με 17 πόντους και 58% υποδοχή.

Τα προβλήματα του ΠΑΟΚ ξεκινούσαν από την υποδοχή. Εκτός του ότι δέχτηκε 9 άσους έδειξε ακόμα ανέτοιμος σε αυτό τον τομέα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας με 18 πόντους.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 14-25) σε 114′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Λεοζίνιο 8 (6/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 11% άριστες), Λομπιζένκο 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κέμινκ 3 (3 μπλοκ), Μπάσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας Δ. 18 (14/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λάφτοφ 13 (10/23 επ., 3 άσοι, 56% υπ. – 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 55% υπ. – 40% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.), Μπόνιας, Σαλταφερίδης, Μούχλιας Σ. 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έλγκερτ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκάσμαν 13 (9/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέλσεν 23 (18/33 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κβάλεν 10 (5/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (15/25 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 35% άριστες) / Χανδρινός (λ., 59% υπ. – 47% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1 άσος), Πετρέας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/1 επ.), Μανδηλάρης.

Ο Φλοίσβος Παλαιού Φαλήρου με MVP του αγώνα τον Πίτερ Μιχάλοβιτς νίκησε με 3-2 σετ τον ΟΦΗ στο πιο αμφίρροπο ματς της πρεμιέρας που είχε μεικτή διάρκεια περίπου τρεις ώρες.

Ο αγώνας μεταξύ των δύο μονομάχων που προέρχονταν από την Pre League, είχε πολλές ανατροπές στο σκορ, ωραίες φάσεις και σετ που κρίθηκαν στον πόντο οι νεοφώτιστοι σημείωσαν την πρώτη και ιστορική νίκη στη Volley League.

Μάλιστα προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ο ΟΦΗ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι κρητικοί προηγήθηκαν στο 5ο σετ 10-7 και 12-10 αλλά ο Φλοίσβος με σερβίς του Τόρρες (πήρε άσσο για το 13-12) και δύο επιθέσεις του Πέτερ Μιχάλοβιτς πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη 15-13 με το χαμένο σερβίς του Ματέι Μιχαήλοβιτς και το μπλοκ του Πέτερ Μιχάλοβιτς πάνω στον Φορμέλα.

Κορυφαίοι του Φλοίσβου εκτός από τον διαγώνιο Πίτερ Μιχάλοβιτς ήταν οι δύο ακραίοι του Νικολά Μιχαήλοβιτς και Τρόνσκο Τόρρες. Από τον ΟΦΗ κορυφαίος ήταν ο Ματέι Μιχαήλοβιτς και ο Κόνραντ Φορμέλα.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (29-27, 24-26, 25-20, 13-25, 15-13) σε 149′

*Οι πόντοι του Φλοίσβου προήλθαν από 9 άσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ προήλθαν από 7 άσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΦΛΟΙΣΒΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Μιχάλοβιτς 25 (22/45 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μελλές 6 (4/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. – 14% άριστες), Τόρες 17 (12/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 24% άριστες), Γκόιντε 4 (1/4 επ., 3 άσοι) / Σωνάκης (λ., 41% υπ. – 27% άριστες), Τοκάνης, Χριστόπουλος, Παπαδόπουλος Η., Παπαδόπουλος Π. 1 (1/2 επ.).

ΟΦΗ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μάκινεν 13 (10/22 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Ράμος 13 (9/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 11 (6/14 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Φορμέλα 14 (12/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 45% άριστες), Μιχαήλοβιτς 26 (24/48 επ., 2 άσοι), Λέσκοφ 2 (1 άσος, 1 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ., 47% υπ. – 29% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1 άσος, 50% υπ. – 33% άριστες), Γκώνας.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Είναι μια δύσκολη περίοδος, η οποία όμως θα γυρίσει

Βέβαιος πως ο Ολυμπιακός θα παρουσιαστεί πιο συμπαγής και...

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 1-2: Ιστορικός θρίαμβος των Κρητικών και άγρια γιούχα στην Τούμπα

Ο Σαλσέδο μπήκε στο 74' και μέχρι το 79' έφερε τούμπα το ματς με γκολ κι ασίστ για την ιστορική νίκη των Κρητικών, που έφερε γιούχα στο ασπρόμαυρο στρατόπεδο και τον Άρη μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Τρίποντη εκτέλεση στο ΣΕΦ και πράσινο προβάδισμα για το πλεονέκτημα (hls)

Μπράουν και Ναν έβαλαν 10 τρίποντα στο ΣΕΦ και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη μάχη με τον Ολυμπιακό στη φετινή GBL, με τους Ερυθρόλευκους να εμφανίζονται ξανά προβληματικοί στην άμυνα σε μια δύσκολη περίοδο που αναζητούν ρόλους και αυτοπεποίθηση

ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Η ομάδα έχει προπονητή, δεν υπάρχει θέμα αντικατάστασης του»

Τα σενάρια που ήθελαν τον Ντιέγκο Αλόνσο να απομακρύνεται...

Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Ο τρομερός Μορόν τιμώρησε τους Πράσινους και καταδίκασε τον Αλόνσο (vid)

Με ένα ακόμη γκολ μεγάλης κλάσης ο πρώτος σκόρερ της Super League τιμώρησε τους αδιάβαστους Πράσινους και ουσιαστικά άνοιξε την πόρτα της εξόδου στον Ντιέγκο Αλόνσο που τα... άκουσε για τα καλά από τον κόσμο στο ΟΑΚΑ

Αστέρας – Ολυμπιακός 1-0: Άξιος της μοίρας του, ήττα από τους Αρκάδες μετά από 10 χρόνια

Ο Ολυμπιακός έχασε για πρώτη φορά από τον Αστέρα Τρίπολης μετά τον Μάρτιο του 2014, μετράει μόλις μια νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές και μπαίνει επίσημα σε βαθιά κρίση ταυτότητας - Πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Αρκάδες από τον Ιανουάριο