Premier League: Η Γουέστ Χαμ έσπρωξε στην έξοδο τον Τεν Χαγκ, νίκες για Τσέλσι και Κρίσταλ Πάλας

Πιο κοντά στην έξοδο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται ο Έρικ Τεν Χαχ. Ο Ολλανδός προπονητής διανύει πολύ δύσκολες μέρες και η ήττα που υπέστη η ομάδα του στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου με 2-1 από τη Γουέστ Χαμ κάνει ακόμα πιο επισφαλή τη θέση του αφού οι Κόκκινοι Διάβολοι παρέμειναν στη 14η θέση της βαθμολογίας με μόλις 11 (όσους έχουν πλέον και τα Σφυριά που πήραν σημαντική ανάσα και ο Γιούλεν Λοπετέγκι αισθάνεται πιο άνετα).

Το… κακό ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο όταν οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ένα σωρό ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκαρνάτσο, την άστοχη κεφαλιά του Φερνάντες και το άστοχο σουτ του Νταλότ σε κενή εστία (!), δεν απειλήθηκαν και το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος αλλά η Γουέστ Χαμ ανέβασε την απόδοσή της και στο 74′ με την προβολή του Σάμερβιλ σε γύρισμα από τα δεξιά. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ισοφάρισαν στο 81′ με την κεφαλιά του Κασεμίρο αλλά το φινάλε ήταν το χειρότερο δυνατό για τον Έρικ Τεν Χαγκ και τους παίκτες του αφού μέσω VAR δόθηκε πέναλτι για ανατροπή του Ινγκς από τον Ντε Λιχτ και ο Μπόουεν από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-1 στο 90+2′.

Πρώτη νίκη η Κρίσταλ Πάλας που λύγισε την Τότεναμ, η Τσέλσι νίκησε τη Νιούκαστλ

Η Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην 9η αγωνιστική! Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ και έσπασε το ρόδι για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη ενώ κράτησε χωρίς εκτός έδρας νίκη την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου που βρίσκεται στην 8η θέση με συγκομιδή 13 βαθμών.

Το build up δεν απέδωσε στο 31ο λεπτό, ο Χιούζ έκλεψε και σέντραρε για τον Έζε που με τη μία βρήκε τον Ματετά κι αυτός από κοντά έγραψε το 1-0 για να πανηγυρίσει το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Από την τεσσάρα στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό στην επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα η Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν με 2-1 της Νιούκαστλ με τον Τζάκσον να ανοίγει το σκορ στο 18′ και τον Ίσακ να απαντά στο 32′ σε ένα πολύ ανοιχτό πρώτο ημίχρονο με πολλές φάσεις.

O εκπληκτικός Πάλμερ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση στο 47′ και με τρομερό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 25/10

Λέστερ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23’ Βάρντι / 17’ Γέιτς, 47’, 60’ Γουντ)

Σάββατο 26/10

Άστον Βίλα – Μπόρνμουθ 1-1 (76′ Μπάρκλεϊ / 90+6′ Εβανίλσον)

Μπρέντφορντ – Ίπσουιτς 4-3 (44′ Γουϊσά, 45’+ αυτ. Κλαρκ, 51′ πεν., 90+6′ Μπεμό / 28′ Σμόζντιτς, 31′ Χερστ, 86′ Ντελάπ)

Μπράιτον – Γουλβς 2-2 (45′ Γουέλμπεκ, 85′ Φέργκιουσον / 88′ Αϊτ Νουρί, 90+3′ Κούνια)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 1-0 (5′ Χάλαντ)

Έβερτον – Φούλαμ 1-1 (90+4′ Μπέτο / 61′ Ιγουόμπι)

Κυριακή 27/10

Τσέλσι – Νιούκαστλ 2-1 (18′ Τζάκσον, 47′ Πάλμερ / 32′ Ίσακ)

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 1-0 (31′ Ματετά)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (74′ Σάμερβιλ, 90+2′ πεν. Μπόουεν / 81′ Κασεμίρο)

Άρσεναλ – Λίβερπουλ (18:30)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Ο τρομερός Μορόν τιμώρησε τους Πράσινους και καταδίκασε τον Αλόνσο (vid)

Με ένα ακόμη γκολ μεγάλης κλάσης ο πρώτος σκόρερ της Super League τιμώρησε τους αδιάβαστους Πράσινους και ουσιαστικά άνοιξε την πόρτα της εξόδου στον Ντιέγκο Αλόνσο που τα... άκουσε για τα καλά από τον κόσμο στο ΟΑΚΑ

Αστέρας – Ολυμπιακός 1-0: Άξιος της μοίρας του, ήττα από τους Αρκάδες μετά από 10 χρόνια

Ο Ολυμπιακός έχασε για πρώτη φορά από τον Αστέρα Τρίπολης μετά τον Μάρτιο του 2014, μετράει μόλις μια νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές και μπαίνει επίσημα σε βαθιά κρίση ταυτότητας - Πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Αρκάδες από τον Ιανουάριο

Ο Μαρκ Κασαδό, οι… μπάλες και ο ασυνήθιστος τσαμπουκάς του επόμενου μεγάλου ταλέντου της Μασία

Ο 21χρονος Μαρκ Κασαδό έκλεψε την παράσταση στην παρέλαση της Μπαρτσελόνα μέσα στο Μπερναμπέου και έδειξε πως αποτελεί το επόμενο next big thing για τη μεσαία γραμμή της ομαδάρας του Φλικ

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γιουρτσεβέν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Χωρίς τον Ομέρ Γιουρτσεβέν θα αγωνιστεί στο σημερινό (27/10)...

Χωρίς τον Γκος στο ντέρμπι αιωνίων ο Ολυμπιακός

Ο Αμερικανός γκαρντ είναι ακόμα ανέτοιμος και αποφασίστηκε να μείνει εκτός από το πρώτο ντέρμπι αιωνίων στο πρωτάθλημα - Αυτή είναι η εξάδα των ξένων που θα έχει στη διάθεσή του ο Γιώργος Μπαρτζώκας

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε τη live περιγραφή του αιώνιου ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική της Basket League

Προμηθέας – Καρδίτσα 96-79: Ο απίθανος Γουόκερ έσπασε τα κοντέρ (hls)

Ο Προμηθέας ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα...

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Οι 12άδες για το ντέρμπι αιωνίων στο ΣΕΦ

Γνωστές έγιναν οι συνθέσεις του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού...