Τα μόλις 136′ συμμετοχής του Ποντένσε μετά τον Μάιο και ο λόγος που ακόμα δεν έχει αγωνιστεί με την Αλ Σαμπάμπ

Το «μαύρο κουτί» του Ντάνιελ Ποντένσε στη Σαουδική Αραβία με μόλις 136 λεπτά στο χορτάρι σε διάστημα πέντε μηνών και κανένα με τη φανέλα της νέας του ομάδας

Μέσα σε σχεδόν πέντε μήνες μετά την ιστορική κατάκτηση του Conference League από τον Ολυμπιακό και την αξέχαστη τελευταία συμμετοχή του Ντάνιελ Ποντένσε με τα ερυθρόλευκα, ο Πορτογάλος εξτρέμ μετρά μόλις 136 λεπτά συμμετοχής σε επίσημα παιχνίδια κι ακόμα δεν έχει καταφέρει να κάνει το ντεμπούτο του με την Αλ Σαμπάμπ στη Σαουδική Αραβία.

Ο λόγος; Ένας μυϊκός τραυματισμός που με το «καλησπέρα» τον πήγε αρκετά πίσω στο ξεκίνημα της σεζόν, με αποτέλεσμα ο 29χρονος πρώην παίκτης των Πειραιωτών να παραμένει έως και σήμερα στα «πιτς» και να κάνει ατομικό πρόγραμμα στις προπονήσεις.

Η σεζόν είχε ξεκινήσει ούτως ή άλλως με περίεργο τρόπο για τον Ποντένσε αφού το μέλλον του στη Γουλβς ήταν αβέβαιο από το καλοκαίρι, με τον ίδιο να αγωνίζεται στα πρώτα ματς της σεζόν αλλά με ελάχιστο χρόνο συμμετοχής καθώς μόνο στο ματς με την Μπέρνλι έβγαλε 90λεπτο, μοιράζοντας μάλιστα και μία υπέροχη ασίστ για τη νίκη των Λύκων με 2-0.

Πρόλαβε να μετρήσει επίσης 46 λεπτά συμμετοχής σε δύο ματς της Premier League κόντρα σε Άρσεναλ και Τσέλσι κι αυτό ήταν. Από τις 28 Αυγούστου και το 90λεπτο με την Μπέρνλι, δεν έχει πατήσει ξανά χορτάρι σε επίσημο παιχνίδι κι ενώ είχε ανακοινωθεί από την ομάδα της Αραβίας στις 3 Σεπτεμβρίου.

Ενάμιση μήνα μετά ο Πορτογάλος άσος ακόμα, όχι μόνο δεν έχει βρει τα πατήματά του, αλλά δεν έχει καταγράψει ούτε λεπτό συμμετοχής αναμένοντας την απαλλαγή από τις μυϊκές ενοχλήσεις φόντο την αναμέτρηση της Πέμπτης (24/10) κόντρα Αλ Ορομπάχ.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ολυμπιακός: Οι αντίπαλοι στον 2ο όμιλο του CEV Champions League και το αναλυτικό πρόγραμμα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν στον 2ο όμιλο και συγκριτικά με πέρυσι θα έχουν περισσότερες πιθανότητες για κάτι καλύτερο - Αναλυτικά οι αντίπαλοι και το πρόγραμμα των Ερυθρολεύκων

Η Euroleague απέρριψε την ένσταση του Παναθηναϊκού για το ματς με την Παρί εφαρμόζοντας τον Rule Six

Απορρίφθηκε, όπως αναμενόταν κι όπως σας είχε ενημερώσει από την πρώτη στιγμή ο ΑΘΛΟΣ βάσει των κανονισμών, η ένσταση του Παναθηναϊκού για την αναμέτρηση με την Παρί στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής στη Euroleague

Τα ευρωπαϊκά τρόπαια του Ολυμπιακού κάνουν τον γύρο της Γερμανίας

Σε αρκετές πόλεις της Γερμανίας θα συνεχιστεί η περιοδεία...

Ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να ξεχάσει, αλλά είναι υποχρεωμένος να αφήσει πίσω του τον Λεβαδειακό και να κοιτάξει μπροστά

Ο Ολυμπιακός είναι υποχρεωμένος να αφήσει γρήγορα πίσω του το άσχημο αποτέλεσμα κόντρα στον Λεβαδειακό και να κοιτάξει μπροστά, καθώς ακολουθούν κρίσιμοι αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη

Με Παπακανέλλο η αποστολή του Ολυμπιακού για την πρεμιέρα στη νέα σεζόν του Youth League

Ο Αντώνης Παπακανέλλος συμπεριλήφθηκε στη λίστα της ομάδας Κ19...