Κροατία – Ελλάδα 3-2: Η εθνική Ελπίδων άγγιξε την ανατροπή με Κωστούλα και Μπακούλα όμως έμεινε εκτός Euro U21

Η εθνική Ελπίδων άγγιξε μια μεγάλη ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Μπάμπη Κωστούλα και Μπακούλα, όμως δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κροατία και ηττήθηκε 3-2 με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει στην τρίτη θέση την πορεία της στα προκριματικά του Euro 2025.

Η Ελλάδα χρειαζόταν μόνο νίκη για να πάρει τη δεύτερη θέση στον όμιλο και από νωρίς βρέθηκε σε δύσκολη θέση, καθώς οι Κροάτες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν τα παράτησαν και έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε τρία λεπτά χάρη σε τέρματα των Μπάμπη Κωστούλα (ασίστ Μουζακίτης) και Μπακούλα. Ωστόσο λύγισαν στο δεύτερο μέρος, με τον Κούτσια να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες με το παιχνίδι στο 2-2 και τελικά τους Κροάτες να βρίσκουν το γκολ της νίκης.

Κάπως έτσι η εθνική Ελπίδων δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα playoffs του EuroU21.

Η εθνική μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 7ο λεπτό απείλησε με δυνατό σουτ του Μουζακίτη, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάβλινα.

Στο 16′ οι Κροάτες κατάφεραν να κάνουν γκολ τη δική τους πρώτη φάση με σουτ του Τσαβέντα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 34′ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Μπέλιο να πλασάρει ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι.

Ωστόσο η Ελλάδα δεν πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια, καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μουζακίτης εκτέλεσε κόρνερ που αξιοποίησε ο Κωστούλας για να κάνει με κεφαλιά το 2-1 ενώ στο 45+4′ ο Μπακούλας με υπέροχο τρόπο έκανε το 2-2.

Μοιραίος ο Κούτσιας στο δεύτερο μέρος, καθώς έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες σε 48′ και 68′ για να ολοκληρώσει την ανατροπή της εθνικής Ελπίδων. Αρχικά ο Τσάβλινα τον νίκησε με σπουδαία επέμβαση, ενώ 20 λεπτά αργότερα ο επιθετικός των Σικάγο Φάιαρ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτικό σημείο.

Είχε προηγηθεί η σπουδαία επέμβαση του Μπαλωμένου σε πλασέ του Βίντοβιτς από κοντά, ωστόσο ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και στη φάση του 76ου λεπτού όπου ο Βούσκοβιτς τον κέρδισε με κεφαλιά.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι παρά τις προσπάθειες των παικτών της εθνικής Ελπίδων και το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Τσάβλινα, Βάλινσιτς, Βούσκοβιτς, Πρπιτς (45’+1′ Μπάρζιτς), Χργκοβιτς (46′ Τσβιγιάνοβιτς), Μπέλτσαρ, Σόλτνο, Κατσαβέντα (64′ Τσρνατς), Βίντοβιτς (64′ Ζβόναρεκ), Ιβάνοβιτς (78′ Πάβιτς), Μπέλιο

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος (78′ Κίτσος), Κωστής, Κωνσταντόπουλος, Κουτσογούλας, Κουρφαλίδης (84′ Μεταξάς), Μουζακίτης (55′ Καλογερόπουλος), Μπακούλας (78′ Τζίμας), Νιάρχος (55′ Ζουγλής), Κούτσιας, Κωστούλας

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ολυμπιακός – Αρμάνι 89-68: Ερυθρόλευκη παράσταση με σίφουνα ΜακΚίσικ

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ξανά ασταμάτητος (και υποψήφιος και πάλι για MVP της αγωνιστικής), όμως αυτή τη φορά ο Σακίλ ΜακΚίσικ του έκλεψε τη δόξα με μια καταπληκτική εμφάνιση κόντρα στους ανήμπορους να αντιδράσουν Ιταλούς

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 57-76: Ο Σφαιρόπουλος διέσυρε τον Σάρας και 3/3 οι Σέρβοι

Ασύλληπτος θρίαμβος στην Κωνσταντινούπολη για τον Ερυθρό Αστέρα! Οι...

«Για πάντα μαζί μας»: Ραγίζει καρδιές το βίντεο του Παναθηναϊκού για τον Μπάλντοκ

Συγκινεί το βίντεο που ετοίμασε ο Παναθηναϊκός για τον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ

Ολυμπιακός: Στη λίστα του Guardian με τα κορυφαία 60 ταλέντα παγκοσμίως ο Μπάμπης Κωστούλας

Νέα διάκριση για το 17χρονο ταλέντο του Ολυμπιακού, με τον Μπάμπη Κωστούλα να βρίσκεται στη λίστα με τα κορυφαία ταλέντα του κόσμου

Η ασυνήθιστη ποδοσφαιρική ωριμότητα του Τζόλη που εξελίσσεται σε παίκτη-κλειδί της εθνικής Ελλάδας

Ο 22χρονος Χρήστος Τζόλης αγωνίζεται με μία σπάνια και αξιοθαύμαστη ωριμότητα στο παιχνίδι του πατώντας συχνά και με κάθε τρόπο την αντίπαλη περιοχή κάνοντας τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση

Ολυμπιακός – Αρμάνι: Ο Ράιτ έσβησε τα φώτα στον Σιλντς με απίθανο μπλοκ (vid)

Σε μια από τις φάσεις για highlight της αγωνιστικής...