Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο 1-1: Η γκολάρα του Σούτσιτς έδωσε τον βαθμό στους ανώτερους Βάσκους (vid)

Το γρήγορο γκολ δεν ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης που πέταξε δύο βαθμούς στο Σαν Σεμπαστιάν απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-1). Αν και για να είμαστε πιο δίκαιοι, οι Βάσκοι ήταν αυτοί που άφησαν δύο βαθμούς καθώς με την εικόνα τους άξιζαν το τρίποντο.

Η Ατλέτικο προηγήθηκε στα 52″ σε μια φάση που ο Γκριεζμάν με τακουνάκι βρήκε τον Χουλιάν Άλβαρες κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Μετά ανέλαβε δράση ο Όμπλακ που έβγαλε τα πάντα για να κρατήσει το μηδέν, με σπουδαίες επεμβάσεις (πέντε στον αριθμό) σε όλο το πρώτο μέρος.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν η μόνη ομάδα που έμοιαζε να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο, με κατοχή μπάλας και ευκαιρίες που υποχρέωναν τον Όμπλακ να είναι διαρκώς σε εγρήγορση. Οι Βάσκοι άξιζαν την ισοφάριση και τη βρήκαν στη φάση του 88ου λεπτού, όταν από λάθος του Ντε Πολ ο Ογιαρθάμπαλ γύρισε με τη μία στον Σούτσιτς που έπιασε ένα αδιανόητο σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 4/10

Λεγανές – Βαλένθια 0-0

Σάββατο 5/10

Εσπανιόλ – Μαγιόρκα 2-1 (18′ Κομπούλα, 47′ Καρέρας / 68′ Ραΐγιο)

Χετάφε – Οσασούνα 1-1 (21′ Γιλντιρίμ / 60′ Μπούντιμιρ)

Βαγιαδολίδ – Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (51′ Αμαλά / 57′ 80′ Ντε Φρούτος)

Λας Πάλμας – Θέλτα 0-1 (28′ Ιγκλέσιας)

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 1-0 (14′ Βαλβέρδε, 74′ Βινίσιους)

Κυριακή 6/10

Τζιρόνα – Μπιλμπάο 2-1 (39′ Ασπρίγια, 90+9′ πεν. Στουάνι / 41′ Σανθέτ)

Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-3 (7′, 22′, 32′ Λεβαντόφσκι)

Σεβίλλη- Μπέτις 1-0 (50′ πεν. Λουκεμπάκιο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (85′ Σούτσιτς / 1′ Άλβαρες)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Κόλαφος στον ΣΚΑΪ: Η Ε. Λαμπαδαρίου εξέθεσε την ΠΑΕ ΠΑΟ για τις διαμαρτυρίες περί πέναλτι! (vid)

Η τηλεκριτικός διαιτησίας Ελένη Λαμπαδαρίου του ΣΚΑΪ μοίρασε... εγκεφαλικά στο κανάλι του Γ. Αλαφούζου εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους είναι αβάσιμες η διαμαρτυρίες της ΠΑΕ Παναθηναϊκός για πέναλτι του Ρέτσου

Λουτσέσκου: Δεν μου αρέσει να μιλάω για αυτό, αλλά είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα

Αυτό που άξιζε να πάρει στα προηγούμενα ματς πήρε...

Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε από τον… Λευκό Πύργο και βρέθηκε στην κορυφή

Σκιά του καλού του εαυτού ήταν για ένα ακόμη ματς ο ΠΑΟΚ, που είδε τον Μπάλτσι να αστοχεί από την άσπρη βούλα και τελικά πήρε το τρίποντο με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Σωτήρας Λοντίγκιν γλίτωσε τους Πράσινους από βέβαιη ήττα

Ο Ολυμπιακός είχε μακράν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να πάρει το ντέρμπι αλλά ο Λοντίγκιν σταμάτησε κάθε κίνδυνο, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Μασούρα στο 91'

Εκλογές ΠΑΣΟΚ: Ανδρουλάκης και Δούκας στον β’ γύρο, οριακά εκτός ο Γερουλάνος

Καθαρή πρωτιά για τον Νίκο Ανδρουλάκη και θρίλερ για...

Έσε: Δίκαιο το 0-0, αν και θέλαμε κάτι παραπάνω

Ο Σαντιάγο Έσε χαρακτήρισε δίκαιο το 0-0 ανάμεσα σε...

Πόρτο – Μπράγκα 2-1: Δύσκολη νίκη για τους Δράκους με καταλυτικό Πεπέ

Σε ήττα μετά από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα...

Νις – Παρί 1-1: Νέα απώλεια για την πρωταθλήτρια, μόνη πρώτη η Μονακό