Περιστέρι – ΠΑΟΚ 72-80: Κρούζερ, Χέντερσον και Μπάρτλεϊ το πήραν πάνω τους για τον Δικέφαλο

Με το δεξί μπήκε στη φετινή Basket League ο ΠΑΟΚ που πέρασε με 72-80 από την έδρα του Περιστερίου.

Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο πανηγύρισε μεγάλη νίκη στην πρώτη αγωνιστική. Κρούζερ (19π.), Χέντερσον (18π.) και Μπάρτλεϊ (17π.) έκαναν πράγματα και θαύματα και το πήραν πάνω τους για να φύγει με το διπλό από το Περιστέρι ο ΠΑΟΚ. Εξαιρετικοί από τη γραμμή του τριπόντου οι Ασπρόμαυροι με 50% (12/24).

Από την άλλη για τους γηπεδούχους ο Χάρις είχε 20 πόντους, αλλά δε βρήκε άξιο συμπαραστάτη καθώς ο επόμενος που ακολούθησε ήταν ο Πάτον με 10 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, έριξε την απόσταση, αλλά στα κρίσιμα σημεία ο Δικέφαλος ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τελικά τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μαρινάκης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10 (8 ριμπάουντ), Κάρμπερι 8 (4 ασίστ), Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 4, Ζούγρης 5

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 18 (5/10 τρίποντα), Φόρεστερ 6 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάονυτ, 12 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/39 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 2-0: Έβγαλε αντίδραση και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, αγωνία για τον Καρβαχάλ

Με κυνισμό και αξιοθαύμαστη αποτελεσματικότητα η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε...

Άρης – Λαμία 2-0: Οι Κίτρινοι πάτησαν κορυφή με ασταμάτητο Μορόν

Οι Θεσσαλονικείς πιστοποίησαν την εξαιρετική περίοδο που διανύουν με τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και άλμα στην κορυφή της κατάταξης - Δύο υπέροχα γκολ από τον Λορέν Μορόν που συνεχίζει... καυτός από πέρυσι

Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-0: Τρικυμία στο Αγρίνιο για την Ένωση, τα Καναρίνια την κέρδισαν μετά από έξι χρόνια (vid)

Ο εξαιρετικός Παναιτωλικός του Πετράκη έριξε στο καναβάτσο την ομάδα του Αλμέιδα και την προσγείωσε απότομα για την πρώτη της ήττα στη σεζόν στο πρωτάθλημα χάρη στο υπέροχο τέρμα του Μιγκέλ Λουίς

Ατρόμητος – Βόλος 1-2: Με ανατροπή… εξπρές η πρώτη νίκη στην εποχή Πουρσαϊτίδη

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, αρκετή ένταση και...

Ολυμπιακός – Αθηναϊκός 84-71: Διαστημική Χέμπε έβαλε 38 πόντους για την ανατροπή και τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα

Ο Αθηναϊκός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας με τη συγκλονιστική Χέμπε να σημειώνει 38 πόντους, επέστρεψαν από το -15 και πήραν τη νίκη απέναντι στη δύσκολη ομάδα του Βύρωνα στο ΣΕΦ