Bundesliga: Η Χόλσταϊν σόκαρε τη Λεβερκούζεν, απότομη προσγείωση για Ντόρτμουντ

Η Χόλσταϊν Κιλ σόκαρε την Μπάγερ Λεβερκούζεν και έφυγε από την έδρα της με την ισοπαλία (2-2). Οι πρωταθλητές φάνηκε πως θα έχουν εύκολο απόγευμα κόντρα στους νεοφώτιστους που μέχρι το σημερινό παιχνίδι είχαν μόλις έναν βαθμό, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 πριν τη συμπλήρωση ενός δεκαλέπτου στο παιχνίδι, με τους Μπονιφέις (4′) και Χόφμαν.

Ωστόσο η Χόλσταϊν Κιλ αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 με τον Γκέσβιλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+5′), ενώ έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρπ στο 69′ για να πάρει τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα.

Μία ακόμα ήττα για την Ντόρτμουντ που δεν μπορεί να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Μετά το εντυπωσιακό 7-1 κόντρα στη Σέλτικ για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League, οι Βεστφαλοί προσγειώθηκαν απότομα γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Ουνιόν Βερολίνου. Φογκτ και Φερτέσεν έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, με την Ντόρτμουντ να καταφέρνει μόνο να μειώσει σε 2-1 με τον Ριέρσον στο 62′.

Στις νίκες επέστρεψε η Βόλφσμπουργκ που είχε για ένα ακόμη παιχνίδι στο αρχικό της σχήμα τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιντ που σκόραρε δύο τέρματα σε 37′ και 88′, οι Λύκοι πέρασαν με 1-3 από την έδρα της Μπόχουμ, η οποία έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Τομάς άνοιξε το σκορ στο 21′ για τη Βόλφσμπουργκ, ενώ στο 72′ ο Μποαντού μείωσε προσωρινά σε 1-2.

Η Φράιμπουργκ πέρασε με 0-1 από την έδρα της Βρέντερ Βρέμης χάρη σε γκολ του Ντόαν στο 75′ και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις καθώς βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 4/10

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-1 (39′ Σλότερμπεκ, 65′ Κλοντ-Μορίς / 72′ Κλάιντιστ)

Σάββατο 5/10

Λεβερκούζεν – Χόλσταϊν Κιλ 2-2 (4′ Μπονιφέις, 8′ Χόφμαν / 45+5′ Γκέσγουιλ, 69′ πεν. Αρπ)

Βέρντερ Βρέμης – Φράιμπουργκ 0-1 (75′ Ντόαν)

Ουνιόν Βερολίνου – Ντόρτμουντ 2-1 (26′ Φογκτ, 45′ Βέρτεσεν / 62′ Ριέρσον)

Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ 1-3 (72′ Μποαντού / 21′ Τομάς, 37′, 88′ Βιντ)

Ζανκτ Πάουλι – Μάιντς (19:30)

Κυριακή 6/10

Χάιντενχαϊμ – Λειψία (16:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερν Μονάχου (18:30)

Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ (20:30)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Premier League: Με πρωταγωνιστή Κόβατσιτς η αγχωτική νίκη της Σίτι επί της Φούλαμ, συνεχίζει αήττητη η Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι τα... χρειάστηκε απέναντι στη Φούλαμ αλλά...

Ολυμπιακός – Αθηναϊκός 84-71: Διαστημική Χέμπε έβαλε 38 πόντους για την ανατροπή και τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα

Ο Αθηναϊκός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας με τη συγκλονιστική Χέμπε να σημειώνει 38 πόντους, επέστρεψαν από το -15 και πήραν τη νίκη απέναντι στη δύσκολη ομάδα του Βύρωνα στο ΣΕΦ

Χωρίς Γουίλιαν η αποστολή του Ολυμπιακού για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ο Βραζιλιάνος χάνει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να μην τον συμπεριλαμβάνει στην 21μελή αποστολή του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός έδωσε το σύνθημα για γεμάτο ΣΕΦ και νίκη επί της Ζαλγκίρις

Η ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη δεν πτοεί...

Η απουσία του κομβικού Τσικίνιο στο ντέρμπι και ο πολύτιμος ρόλος του Πορτογάλου στον Ολυμπιακό

Η απουσία του «αναντικατάστατου» Τσικίνιο ανοίγει μια θέση στην ενδεκάδα ενόψει του ντέρμπι αιωνίων, με τον Πορτογάλο να συνιστά μια μεγάλη απώλεια λόγω του ιδιαίτερου ρόλου του στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού υπό τις οδηγίες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ

LIVE: Άρης – Λαμία

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη live περιγραφή του αγώνα Άρης - Λαμία για την 7η αγωνιστική της Super League

ΧΑΝΘ – Ολυμπιακός 21-38: Άνετο πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για το 3/3 στην Handball Premier

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση...

LIVE: Παναιτωλικός – ΑΕΚ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη live περιγραφή του αγώνα Παναιτωλικός - ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Super League

Άρης – ΑΕΚ 59-70: Ξεκίνημα με το δεξί (και) στην Basket League για την Ένωση

Πρεμιέρα με το δεξί για την ΑΕΚ στη φετινή...