Europa League: Προβληματική η Μαν. Γιουνάιτεντ που γκέλαρε με την Τβέντε, τριάρα η Λάτσιο και νίκες για Άντερλεχτ και Σλάβια

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν φαίνεται να παίρνει το μάθημά της από το πρωτάθλημα και αυτό φαίνεται στην Ευρώπη. Οι Κόκκινοι Διάβολοι έμειναν στο 1-1 με την Τβέντε (εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού) στο Ολντ Τράφορντ παρότι προηγήθηκαν με το γκολ του Έρικσεν στο 35ο λεπτό.

Ο Δανός έκανε τραγικό λάθος στο 68′ και επέτρεψε στον Λάμερς να βγει απέναντι από τον Ονάνα και να σκοράρει με δυνατό σουτ για το 1-1, με την ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ να μη γλιτώνει την απώλεια και να μένει στο «Χ» για δεύτερο σερί παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις εμφανίζοντας προβλήματα στην παραγωγή ευκαιριών.

Με εντυπωσιακό ημίωρο στο πρώτο ημίχρονο, η Λάτσιο καθάρισε με 0-3 στη Γερμανία την Ντιναμό Κιέβου και έκανε επίδειξη δύναμης για να αποκτήσει και σημαντική διαφορά γκολ σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Ντιά σκόραρε μέσα σε 30′ (5′, 35′) ενώ ενδιάμεσα ο Ντέλε-Μπασιρού (34′) έφυγε τετ α τετ από τρομερή κάθετη του Βεσίνο και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νις έμεινε επίσης στο 1-1 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη Γαλλία, με τους Βάσκους να προηγούνται στο 18ο λεπτό με το εκπληκτικό πλασέ του Μπαρενετσέα αλλά να ισοφαρίζονται από τον Ροζάριο στο 45′. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και κέρδισαν και πέναλτι στο μαρκάρισμα του Πατσέκο στον Ντάντε αλλά ο Γκεσάν το εκτέλεσε άσχημα και ο Ρεμίρο κράτησε τον βαθμό με την επέμβασή του στη φάση.

Ισόπαλο το σκορ (1-1) και στη Δανία με τη Μίντιλαντ να προηγείται με τον Οσόριο στο 42ο λεπτό απέναντι στη Χόφενχαϊμ, αλλά οι Γερμανοί κατόρθωσαν με τη χρυσή αλλαγή του Μέρστεντ να σώσουν τον βαθμό. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του 18χρονου Γερμανού φορ με την πρώτη ομάδα της Χόφενχαϊμ και μάλιστα στο 90′.

Από εκεί και πέρα, η Σλάβια Πράγας (αντίπαλος του ΠΑΟΚ) πέρασε από το Ράζγκραντ απέναντι στη Λουντογκόρετς (0-2) με τα γκολ των Γιουράσεκ (37′) και Χίτιλ (65′) ενώ η Φερεντσβάρος (άλλη αντίπαλος του ΠΑΟΚ) ηττήθηκε στο Βέλγιο με 2-1 από την Άντερλεχτ.

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ LEAGUE PHASE

Τετάρτη 25/9

Άλκμααρ – Έλφσμποργκ 3-2 (44′, 50′ Φαν Μπόμελ, 76′ πεν. Πάροτ / 23′ Ούμα, 53′ Χέντλουντ)

Μπόντο Γκλιμτ – Πόρτο 3-2 (15′ Χογκ, 40′, 62′ Χάουγκε / 8′ Ομορόντιον, 90′ Γκιλ)

Άντερλεχτ – Φερεντσβάρος 2-1 (60′ Φερσχέρεν, 66′ πεν. Ντόλμπεργκ / 86′ Τραορέ)

Γαλατάσαραϊ – ΠΑΟΚ 3-1 (48′ αυτ. Μπάμπα, 76′ Ακγκούν, 90+5′ Ικάρντι / 67′ Κωνσταντέλιας)

Ντιναμό Κιέβου – Λάτσιο 0-3 (5′, 35′ Ντιά, 34′ Ντέλε-Μπασιρού)

Λουντογκόρετς – Σλάβια Πράγας 0-2 (37′ Γιουράσεκ, 65′ Χίτιλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τβέντε 1-1 (35′ Έρικσεν / 68′ Λάμερς)

Μίντιλαντ – Χόφενχαϊμ 1-1 (42′ Οσόριο / 90′ Μέρστεντ)

Νις – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (45′ Ροζάριο / 18′ Μπαρενετσέα)

Πέμπτη 26/9

Μάλμε – Ρέιντζερς (19:45)

Φενέρμπαχτσε – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (19:45)

Άγιαξ – Μπεσίκτας (22:00)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βικτόρια Πλζεν (22:00)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μεντιλίμπαρ: Αλλάξαμε διάταξη για να παίξουμε επιθετικά, οι νέοι θα πάρουνε ευκαιρίες

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ αναφέρθηκε στη δυσκολία που αντιμετώπισε...

Θέλτα – Ατλέτικο 0-1: Ο Άλβαρες «χτύπησε» στο 90′ και της χάρισε ένα από τα πιο δύσκολα τρίποντα της σεζόν

Αντιμέτωπη με δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας απώλεια βαθμών βρέθηκε...

Λιόν – Ολυμπιακός 2-0: Έξι λεπτά ήταν αρκετά για τους Γάλλους

Οι αλλαγές σε διάταξη και πρόσωπα κράτησαν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι μέχρι τα μισά του β' μέρους, ωστόσο δυο γκολ μέσα σε 6 λεπτά έδωσαν στους Λιονέ καθαρή παράσταση νίκης πολύ πριν το τέλος του ματς

Η απάντηση του Χέιζ-Ντέιβις μετά την οργή των Τούρκων: «Δεν ήθελα να φανώ ασεβής, είμαι απλώς τουρίστας που προσπαθεί να μάθει»

Μετά την τουρκική κατακραυγή, ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις απολογήθηκε για το story με το οποίο κατέγραψε την ιστορική πραγματικότητα της Γενοκτονίας των Αρμενίων

«Οι ενορχηστρωτές της Αρμενικής Γενοκτονίας»: Ο Χέιζ-Ντέιβις άναψε φωτιές στους Τούρκους με ένα story στο Instagram

Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις ανέβασε stories από την επίσκεψή του στην Αρμενία και αυτό που έλεγε για τους «ενορχηστρωτές της Αρμενικής Γενοκτονίας» έχει προκαλέσει σάλο στα social media της Τουρκίας

Πανιώνιος: Επίσημη η σπουδαία μεταγραφή Τσερίσεφ

Τη σπουδαία μεταγραφή του Ντένις Τσερίσεφ επισημοποίησε το βράδυ...

Λιόν – Ολυμπιακός: Δύο γκολ σε 6′ με Σερκί και Μπενραχμά οι Γάλλοι (vid)

Η Λιόν βρήκε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την άμυνα...