Ίντερ – Μίλαν 1-2: Ο Γκάμπια υπέγραψε τον θρίαμβο στο 89ο λεπτό του ντέρμπι και κράτησε στη θέση του τον Φονσέκα

Η Μίλαν πήγε με την πλάτη στον τοίχο στο ντέρμπι του Μιλάνου αλλά ήταν αυτή που πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1-2 κόντρα στην Ίντερ.

Η γκρίνια για τον Πάουλο Φονσέκα ήταν μεγάλη. Σε περίπτωση ήττας στο ντέρμπι του Μιλάνου δεν αποκλείεται ο 51χρονος τεχνικός να αποτελούσε παρελθόν από τον πάγκο των Ροσονέρι.

Παρά το κλίμα που υπήρχε ωστόσο, η Μίλαν έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και πανηγύρισε δίκαια τη νίκη φτάνοντας τους 8 βαθμούς και πλησιάζοντας στην κορυφή με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Serie A. Μόλις στο 10′ ο Πούλισικ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενουμένους με απίστευτη ατομική ενέργεια και ωραίο τελείωμα.

Δεν άργησε η απάντηση της Ίντερ. Ο Ντιμάρκο πήρε την μπάλα από τον Λαουτάρο Μαρτίνες μέσα στην περιοχή και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-1 στο 28ο λεπτό.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά βρήκε γκολ νίκης με τον Ματέο Γκάμπια στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/09

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (33’ Κολόμπο, 49’ Εσπόζιτο)

Βερόνα – Τορίνο 2-3 (12’ Κάστανος, 90+4′ Μοσκέρα / 10’ Σανάμπρια, 34’ Σαπάτα, 79’ Τσε Άνταμς)

Σάββατο 21/9

Βενέτσια – Τζένοα 2-0 (63′ Μπούσιο, 85′ Πογιάνπαλο)

Γιουβέντους – Νάπολι 0-0

Λέτσε – Πάρμα 2-2 (32′ Ντόργκου, 59′ Κριστόβιτς / 90+3′ Άλκμβιστ, 90+5′ Ενώ)

Κυριακή 22/9

Φιορεντίνα – Λάτσιο 2-1 (49′, 90′ πεν. Γκούντμουντσον / 41′ Χίλα)

Μόντσα – Μπολόνια 1-2 (43′ Τζούριτς / 24′ Ουρμπάνσκι, 80′ Κάστρο)

Ρόμα – Ουντινέζε 3-0 (19′ Ντόβμπικ, 49′ πεν. Ντιμπάλα, 70′ Μπαλνταντζί)

Ίντερ – Μίλαν 1-2 (28′ Ντιμάρκο / 10′ Πούλισικ, 89′ Γκάμπια)

Δευτέρα 23/9

Αταλάντα – Κόμο (21:45)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Τράπανι – Ολυμπιακός 90-95: Με κανονιέρη Βεζένκοφ και χαλαρή άμυνα έκλεισε τα φιλικά και ετοιμάζεται για Ρόδο

Ο πληθωρικός Σάσα Βεζένκοφ ήταν αγριεμένος, ο διψήφιος Φουρνιέ ανεβαίνει και ο Πίτερς έβαλε το κομβικό τρίποντο στη Σικελία για την ερυθρόλευκη νίκη λίγες μέρες πριν το Super Cup στη Ρόδο

Athens Kallithea – ΑΕΚ 0-0: Νέα καλλιθεάτικη «κηδεία», αυτή τη φορά σε βάρος των κάκιστων Κιτρινόμαυρων

Η δεύτερη χοντρή γκέλα της σεζόν για την ΑΕΚ ήρθε κόντρα στην Καλλιθέα, η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Ατρόμητος – Λαμία 4-2: Περιστεριώτικο ξέσπασμα για τη δεύτερη σερί νίκη

Τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ατρόμητος...

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 2-2: Μόνη στην κορυφή με γκολ στο 98′ αλλά όλα γυρίζουν γύρω από τον τραυματισμό του Ρόδρι

Οι πρωταθλητές Αγγλίας πήραν κουράγιο από την ισοφάριση στο 98', ωστόσο γνωρίζουν ότι θα έχουν πολύ δύσκολες μέρες μπροστά τους εφόσον επιβεβαιωθεί η πρώτη εκτίμηση για ρήξη χιαστού στο γόνατο του Ρόδρι

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Ο Τζούρισιτς τον έβγαλε από τη δύσκολη θέση

Ένα γκολ του Τζούρισιτς στο 81' (με παίκτη των Σερραίων στο χορτάρι από ώρα) λύτρωσε τους Πράσινους, ο Σέρβος σκόραρε ξανά στο 88' και κάπως έτσι ο ΠΑΟ απέφυγε με αγχωτικό τρόπο μια ακόμη χοντρή γκέλα

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 24-36: Τον καθάρισε ξανά στην πρεμιέρα της Handball Premier, με μοναδική εμφάνιση του Σάββα

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο...

Στη Θεσσαλονίκη ο Κουάισον: «Νιώθω ενθουσιασμένος, είδα το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό»

Στη Θεσσαλονίκη έφτασε αργά το βράδυ της Κυριακής ο...