Champions League: Τριάρα στην ιστορική επιστροφή της η Άστον Βίλα στη Βέρνη, νικηφόρο ξεκίνημα και για Γιουβέντους

Η ιστορική επιστροφή της Άστον Βίλα στο Champions League μετά από απουσία 41 ετών συνοδεύτηκε από έναν μεγαλειώδη θρίαμβο στη Βέρνη απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις με 0-3 για τους πρώτους τρεις βαθμούς στη νεοσύστατη League Phase της διοργάνωσης.

Οι Χωριάτες χρειάστηκαν 20′ για να μπουν στο πνεύμα του αγώνα αφού κινδύνευσαν από την πίεση των πρωταθλητών Ελβετίας, ωστόσο μετά το 25′ κυριάρχησαν και στο 27′ βρήκαν το γκολ με το δυνατό σουτ του Τίλεμανς εντός περιοχής.

Ο Ράμσεϊ μετά από ένα τραγικό λάθος του Αλί Καμαρά έκανε το 0-2 στο 38′ ενώ λίγα λεπτά αργότερα και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, το γκολ του Γουότκινς ακυρώθηκε μέσω VAR. Οι Ελβετοί δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα στο 86′ ο Ονάνα με τρομερό σουτ να κάνει το 0-3.

Την ίδια ώρα, η Γιουβέντους με τον Τιάγκο Μότα στον πάγκο έκανε θετικό ξεκίνημα στη διοργάνωση επικρατώντας με 3-1 της PSV Αϊντχόφεν. Η Μεγάλη Κυρία άνοιξε το σκορ με ένα άπιαστο σουτ του Γιλντίζ στο 21′ για το 1-0 και έφτιαξε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ απέναντι στους Ολλανδούς που εμφάνισαν σοβαρά αμυντικά ζητήματα.

Το 2-0 ήρθε στο 27ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο πλασέ του ΜακΚένι ενώ ο Γκονσάλες στο 53′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 ο Βλάχοβιτς τελειώνοντας υποδειγματικά τη φάση.

Οι Ιταλοί αισθάνονταν άνετα στο Τορίνο και δεν απειλούνταν ωστόσο οι Ολλανδοί βρήκαν την ευκαιρία στο φινάλε να πετύχουν ένα γκολ της τιμής με τον Σαϊμπαρί στις καθυστερήσεις.

CHAMPIONS LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ LEAGUE PHASE

Τρίτη 17/9

Γιουβέντους – PSV 3-1 (21′ Γιλντίζ, 27′ ΜακΚένι, 52′ Γκονσάλες / 90+3′ Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3 (27′ Τίλεμανς, 38′ Ράμσεϊ, 86′ Ονάνα)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...