La Liga: Διπλό στα χασομέρια η Βιγιαρεάλ, έσπασε το ρόδι η Σεβίλλη

Αποτελεσματική στις καθυστερήσεις εμφανίζεται στις πρώτες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος η Βιγιαρεάλ που με γκολ στο 94′ έφυγε νικήτρια (1-2) από τις Βαλεαρίδες απέναντι στη Μαγιόρκα με τον Αγιόθε Πέρεθ. Ο Ισπανός φορ ήταν εκείνος που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο διπλό επί της Σεβίλλης με γκολ στο 95′, με το Κίτρινο Υποβρύχιο να έχει επικρατήσει και της Θέλτα με 4-3 στο 100′ (!) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παρέχο.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με την κεφαλιά του Λόγκαν Κόστα στο 27ο λεπτό και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο, κάτι που πλήρωσε στο 57′. Σε σέντρα από τα αριστερά ο Αλμπιόλ έβαλε άσχημα το πόδι του και σημείωσε αυτογκόλ (1-1), με τη Μαγιόρκα να πιέζει αλλά να μένει με δέκα παίκτες από το 76′ λόγω της αποβολής του Λάτο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πίνο με τις τάπες.

Ο Πίνο ήταν ο ήρωας του Μαρθελίνο αφού όχι μόνο πήρε την αποβολή αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων γύρισε από τα αριστερά και ο Αγιόθε Πέρεθ διαμόρφωσε το 1-2.

Μια νίκη που είχε τεράστια ανάγκη πανηγύρισε η Σεβίλλη με 1-0 απέναντι στη Χετάφε και ήρωα τον Χεσούς Νάβας. Ο πολύπειρος αρχηγός και σπουδαίος Ισπανός μπακ σκόραρε το πρώτο του γκολ στο 23′ μετά από πέντε χρόνια για να δώσει το πρώτο φετινό τρίποντο στους Ανδαλουσιάνους μετά από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 13/9

Μπέτις – Λεγανές 2-0 (74′ Εζαλζουλί, 86′ Ρόκε)

Σάββατο 14/9

Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 1-2 (57’ αυτ. Αλμπιόλ / 27’ Λόγκαν Κόστα, 90+4′ Αγιόθε Πέρεθ)

Εσπανιόλ – Αλαβές 3-2 (21’, 56’, 63’ πεν. Πουάδο / 35’ Κονέτσνι, 68’ Τενάγλια)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...