Βιγιαρεάλ – Θέλτα 4-3: Νίκη στο 100′ στο πιο ροκ παιχνίδι της σεζόν, μοιραίος ο Δουβίκας

Δικαιωματικά σε αυτή την αναμέτρηση θα πρέπει να πάει το βραβείο του πιο τρελού παιχνιδιού της σεζόν και μοιάζει πραγματικά δύσκολο κάποιο άλλο να το ξεπεράσει! Η Βιγιαρεάλ στο 90+10′ πανηγύρισε τεράστια νίκη στο Θεράμικα με 4-3 απέναντι στη Θέλτα σε ένα απίθανο ματς με ανατροπή στην ανατροπή και αδιανόητες χαμένες καθαρές ευκαιρίες εκατέρωθεν και δη μετά το 90′ για τους φιλοξενούμενους.

Οι Γαλιθιάνοι προηγήθηκαν με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 12ο λεπτό και δεν το έβαλαν κάτω στην πίεση που δέχθηκαν, ούτε στην ισοφάριση του Καρδόνα στο 26′. Ο Μινγκέθα με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Θέλτα στο 31′ για το 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Μαρθελίνο προχώρησε σε αλλαγές και άμεσα δικαιώθηκε για αυτές αφού στο 60′ ο πρώην επιθετικός της Βασιλείας, Τιερί Μπαρί σκόραρε το πρώτο του γκολ με την ισπανική ομάδα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αγιόθε Πέρεθ έκανε τη δουλειά για το 3-2 (η λίγκα το χρέωσε αυτογκόλ του Ζαΐλσον) με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Οι Γαλιθιάνοι ισοφάρισαν στο 80′ με την εκπληκτική κεφαλιά του Στάρφελτ και το ροκ παιχνίδι συνεχίστηκε.

Αν κάποια ομάδα βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ αυτή ήταν η Θέλτα. Ο Σβέντμπεργκ έχασε μοναδική ευκαιρία στο 88′ ενώ στο 90′ ο Τάσος Δουβίκας (πέρασε στο ματς στο 74′) σημάδεψε από πλάγια θέση το δοκάρι του Κόντε, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να γίνεται ήρωας στη συνέχεια σε δύο τετ α τετ με τον Σβέντμπεργκ!

Και αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν ένα σωρό ευκαιρίες η Βιγιαρεάλ τους τιμώρησε. Ο Άλβαρες γκρέμισε χωρίς λόγο τον Μπαρί στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και παρότι νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Βιγιάρ, πήρε την επαναφορά και διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 26/8

Βιγιαρεάλ – Θέλτα 4-3 (26′ Καρδόνα, 60′ Μπαρί, 64′ αυτ. Ζαΐλσον, 90+10′ Παρέχο / 12′ Ιγκλέσιας, 31′ Μινγκέθα, 80′ Στάρφελτ)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...