Σερβία – Αυστραλία 95-90: Ο Γιόκιτς υπέγραψε στην παράταση μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων

Ραψωδία από Γιόκιτς - Μπογκντάνοβιτς, κομβικός Πετρούσεφ στο τέλος και σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά για την αλύγιστη Σερβία που επέστρεφε από το -24 κόντρα στους εξαιρετικούς Αυστραλούς και περιμένει ΗΠΑ ή Βραζιλία στον δρόμο για το βάθρο

Προφανώς υπάρχει λόγος που ο Νίκολα Γιόκιτς έχει ανακηρυχθεί MVP του NBA 2 φορές στις τελευταίες 3 σεζόν, έχοντας ενδιάμεσα κατακτήσει το πρωτάθλημα ως κορυφαίος παίκτης των τελικών του 2023. Οι Αυστραλοί φαίνεται πως είχαν κάποιες αμφιβολίες για την τεράστια κλάση του για αρκετή ώρα, όμως ο Σέρβος σούπερ σταρ φρόντισε να τους λύσει κάθε απορία στην παράταση. Εκεί που τα έκανε όλα το τελευταίο τρίλεπτο σε άμυνα και επίθεση, προκειμένου να υπογράψει μια από τις πιο τρελές ανατροπές – προκρίσεις στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου στα ημιτελικά οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΗΠΑ – Βραζιλία.

Το πιο απίθανο ματς του φετινού Ολυμπιακού τουρνουά μακράν του δεύτερου ήρθε λίγη ώρα μετά τον αποκλεισμό της εθνικής μας. Μετά από 13 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν στο 44-20. Υπέρ της Αυστραλίας, σε περίπτωση που δεν έχετε πιάσει ακόμα το υπονοούμενο.

Είναι πρακτικά αδύνατον να εξηγήσει κάποιος πώς μια ομάδα με την κλάση και το βάρος της σερβικής φανέλας δέχτηκε 44 πόντους στα πρώτα 13′. Περισσότερο αδύνατο όμως είναι να εξηγηθεί το πώς σε άλλα τόσα λεπτά η διαφορά είχε εξανεμιστεί και οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ.

Όσοι λοιπόν είχα αρχίσει να… βράζουν τα κόλλυβα των Σέρβων μετά το αστρονομικό +24 των Μπούμερς, έβγαλαν γρήγορα την κατσαρόλα από τη φωτιά βλέποντας ένα θεωρητικά τελειωμένο ματς να γυρίζει τούμπα. Και κάπως έτσι φτάσαμε στο θρίλερ της 4ης περιόδου. Η Σερβία διατηρούσε με νύχια και δόντια ένα ισχνό προβάδισμα και 10” πριν το τέλος ο Βασίλιε Μίτσιτς κέρδισε φάουλ σε μια ουσιαστικά χαμένη επίθεση.

Ο πρώην σταρ της back to back Εφές έχασε την πρώτη βολή και μαζί την ευκαιρία να στείλει τη διαφορά στο +3 και στην τελευταία επίθεσή της η Αυστραλία άφησε την μπάλα στον Πάτι Μιλς. Υπό τη ασφυκτική πίεση του Γιόκιτς στην κορυφή της ρακέτας έχασε στιγμιαία τον έλεγχο του χειρισμού και με το που τον ξαναπήρε εκτέλεσε πάνω στον MVP του NBA από τα 6 μέτρα, στέλνοντας το ματς στην παράταση με το μεγαλύτερο σουτ της καριέρας του.

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Μίτσιτς συνέχισε να θέτει ισχυρότατη υποψηφιότητα για τον τίτλο του μοιραίου της αναμέτρησης με χαμένο λέι απ και επιθετικό φάουλ μέσα σε ένα λεπτό. Και κάπου εκεί ο Νίκολα Γιόκιτς πήρε την απόφαση να καθαρίσει μόνος του. Δεν είναι μόνο οι 4 σερί πόντοι του που έφεραν τη Σερβία στο +3 (25” πριν το φινάλε), αλλά και η επιβλητική παρουσία του στην άμυνα με ένα τρομερό κόψιμο στον εκπληκτικό Τζος Γκίντι, κυριαρχία στα ριμπάουντ και άγριο μπούλινγκ σε όποιον προσπαθούσε να πλησιάσει τη ρακέτα.

Τη λήξη σφύριξε ο πολύ καλός Φίλιπ Πετρούσεφ στα 23” πριν το τέλος, με το κλέψιμο που σκότωσε τη βεβιασμένη απόπειρα των Αυστραλών για γρήγορη επίθεση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπογκντάνοβιτς έβαλε δυο βολές και κάπως επικυρώθηκε μια από τις πιο απίθανες ανατροπές όλων των εποχών…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Ανάγια, Λίζσκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82 (κ.α), 95-90 (παρ)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεφ 9 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μαρίνκοβιτς , Ντόμπριτς 11 (3/4 τρίποντα) , Γιόκιτς 21 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μίτσιτς 14 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκούντουριτς 11 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς , Αβράμοβιτς 10 (4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 2 (3 λάθη)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς , Γκίντι 25 (8/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη) , Μιλς 26 (9/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκριν , Ντελαβεντόβα (3 ριμπάουντ), Έξουμ 12 (5 ασίστ, 3 λάθη), Λάνταλ 5 (6 ριμπάουντ), Κέι , ΜακΒέι 13 (3/5 τρίποντα), Μάγκνεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Ριθ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 27/49 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 18 φάουλ, 18 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 28/52 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 7/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 21 φάουλ, 20 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέπεται να σουτάρουμε με 22% στο τρίποντο, ο Φαλ δίνει δυναμική σε κάθε είδους άμυνα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι...

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά και έστειλε τους Ερυθρόλευκους στον τελικό

Το αξιόμαχο Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα, πήραν τη νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό του Super Cup

Γιαζίτζι: Έκανε σπουδαία πράγματα ο Ολυμπιακός, ήδη νιώθω σαν στο σπίτι μου

Ο Γιουσούφ Γιαζίτζι ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό και τίθεται...