Κροατία – Ελλάδα 69-80: Παριζιάνα με μπόμπερ Παπαγιάννη και μπασκετικό ξύλο επικών διαστάσεων!

Με τον Παπαγιάννη να κάνει θραύση στα τρίποντα, τον Νικ Καλάθη να παίρνει το ματς πάνω του στην 3η περίοδο και όλους τους υπόλοιπους να δίνουν και την ψυχή τους, η εθνική Ελλάδας επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια υπό τις οδηγίες του Βασίλη Σπανούλη

Την προηγούμενη φορά που η Ελλάδα είχε βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα είχε καταφέρει μέσω του προολυμπιακού του ΟΑΚΑ με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη. Δεκαέξι χρόνια μετά το Πεκίνο ο Σπανούλης είναι ομοσπονδιακός τεχνικός και υπό τις οδηγίες του η εθνική επιστρέφει στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη!

Η γαλανόλευκη θα είναι στο Παρίσι, αποφασισμένη για να ανοίξει ένα νέο κεφάλαιο στο ελληνικό μπάσκετ. Αυτή τη φορά το εισιτήριο ήρθε μέσω ΣΕΦ, εκεί όπου το έθνος πανηγύρισε την πρώτη μεγάλη αθλητική επιτυχία του πριν από 37 χρόνια. Και για να καταλάβουμε πόσο πολύ έχει αλλάξει το άθλημα στις δεκαετίες που μεσολάβησαν, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί τότε ο κορυφαίος σουτέρ του τελικού θα είχε μπόι 2.20.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε το παιχνίδι της ζωής του, σε μια βραδιά που ήξερε ότι δεν υπάρχει αναπληρωματικός σέντερ (ο Κώστας Αντετοκούνμπο είναι εδώ και μέρες στα πιτς) και απέναντί του βρισκόταν ένας καταπληκτικός παίκτης που ακούει στο όνομα Ίβιτσα Ζούμπατς. Με 5/8 τρίποντα ο Έλληνας ψηλός διέλυσε τα… οχυρωματικά έργα της κροατικής ζώνης και αποτέλεσε τον ιδανικό παρτενέρ του Greek Freak που δεν χρειάστηκε να μεγαλουργήσει προκειμένου να έρθει η μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ζύγισε για ένα ημίχρονο τους αντίπαλούς τους. Και όταν επέστρεψε από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μέρος, ήταν σαφές πως το +6 της ανάπαυλας δεν αρκούσε. Με σπουδαία εμφάνιση στην 3η περίοδο, εκεί όπου ο απίθανος Νικ Καλάθης έκανε… παπάδες σε άμυνα και επίθεση, το σκορ στο 30′ έφτασε στο 53-66 και κάπου εκεί το ηθικό των Κροατών είχε καμφθεί οριστικά.

Η εμμονική ζώνη της Κροατίας δυσκόλεψε σε κάποιον βαθμό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έχασε μεν κάμποσα υπό πίεση λέι απ, ωστόσο έκλεισε το ματς με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, τραβώντας πάνω του το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της αντίπαλης άμυνας ώστε να βρεθούν ελεύθερα σουτ για τους συμπαίκτες του. Κάπως έτσι ο Γιάννης αναδείχθηκε MVP του τουρνουά, ενώ ο Καλάθης βραβεύτηκε ως ο πολυτιμότερος του τελικού.

Βασισμένη στην τρομακτική αμυντική της διάθεση, η Ελλάδα έπνιξε τους Κροάτες και κράτησε αρκετά χαμηλά τον εξαιρετικό Ζούμπατς που σε 37 και κάτι λεπτά σκόραρε 19 πόντους με 6/11 δίποντα και 7/10 βολές. Ο Γουόκαπ ήταν και πάλι ένας αμυντικός ογκόλιθος που τα έβαζε με όποιον έβρισκε μπροστά του, ο Παπανικολάου πρόσθεσε σημαντικές πινελιές στην επίθεση πέρα από τα αμυντικά «πλοκάμια» του και συνολικά όλα τα παιδιά έδωσαν ό,τι καλύτερο είχαν με πάθος και αυταπάρνηση ώστε να έρθει το πολυπόθητο εισιτήριο για το Παρίσι.

Και τώρα, λίγες εβδομάδες υπομονή γιατί τα καλύτερα έρχονται!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάζκεζ, Σάλινς, Ανάγια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/35 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 8/14 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετιά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 15/31 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά, 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 16 φάουλ

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 2-0: Έβγαλε αντίδραση και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, αγωνία για τον Καρβαχάλ

Με κυνισμό και αξιοθαύμαστη αποτελεσματικότητα η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε...

Άρης – Λαμία 2-0: Οι Κίτρινοι πάτησαν κορυφή με ασταμάτητο Μορόν

Οι Θεσσαλονικείς πιστοποίησαν την εξαιρετική περίοδο που διανύουν με τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και άλμα στην κορυφή της κατάταξης - Δύο υπέροχα γκολ από τον Λορέν Μορόν που συνεχίζει... καυτός από πέρυσι

Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-0: Τρικυμία στο Αγρίνιο για την Ένωση, τα Καναρίνια την κέρδισαν μετά από έξι χρόνια (vid)

Ο εξαιρετικός Παναιτωλικός του Πετράκη έριξε στο καναβάτσο την ομάδα του Αλμέιδα και την προσγείωσε απότομα για την πρώτη της ήττα στη σεζόν στο πρωτάθλημα χάρη στο υπέροχο τέρμα του Μιγκέλ Λουίς

Ατρόμητος – Βόλος 1-2: Με ανατροπή… εξπρές η πρώτη νίκη στην εποχή Πουρσαϊτίδη

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, αρκετή ένταση και...

Ολυμπιακός – Αθηναϊκός 84-71: Διαστημική Χέμπε έβαλε 38 πόντους για την ανατροπή και τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα

Ο Αθηναϊκός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας με τη συγκλονιστική Χέμπε να σημειώνει 38 πόντους, επέστρεψαν από το -15 και πήραν τη νίκη απέναντι στη δύσκολη ομάδα του Βύρωνα στο ΣΕΦ