30.1 C

Κόπα Αμέρικα: Η Κολομβία την πρωτιά, στους «8» και η Βραζιλία μετά το μεταξύ τους 1-1

Η Κολομβία είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στους «8» του Κόπα Αμέρικα αλλά πανηγύρισε και την πρωτιά μετά το 1-1 με τη Βραζιλία, το οποίο έστειλε και τη Σελεσάο στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αυτή που την πλήρωσε ήταν η Κόστα Ρίκα που έμεινε εκτός συνέχειας παρά τη νίκη της με 2-1 επί της Παραγουάης και τους τέσσερις βαθμούς που συγκέντρωσε στον όμιλο.

Η Βραζιλία μπήκε δυνατά απέναντι στην Κολομβία και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ραφίνια.

Ωστόσο οι Κολομβιανοί είχαν απάντηση με τον Μουνιόθ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για το 1-1. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο δεύτερο μέρος στην ισοπαλία, με την Κολομβία να πανηγυρίζει την πρωτιά και τη Βραζιλία την πρόκριση.