Σκωτία – Ουγγαρία 0-1: Δικαίωμα στο όνειρο με buzzer beater του Τσόμποτ για τους Ούγγρους

Ο Τσόμποτ βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με τη φανέλα της Ουγγαρίας στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και οι Ούγγροι περιμένουν και ελπίζουν σε πρόκριση στους «16» του Euro, κάτι που ωστόσο έρχεται σε δεύτερη μοίρα μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του Βάργκα

Με γκολ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουγγαρία πήρε μεγάλη νίκη με 0-1 επί της Σκωτίας και συνεχίζει να έχει δικαίωμα στο όνειρο πρόκρισης στους «16» του Euro.

Οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης, ωστόσο αυτό δε βοήθησε στο να πραγματοποιηθεί ένα ωραίο παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και να υπάρχουν φάσεις και από τις δύο πλευρές. Αντίθετα το άγχος κυρίευσε τις δύο ομάδες, με τις καλές στιγμές στο ματς να είναι ελάχιστες έως και ανύπαρκτες.

Όλα αυτά άλλαξαν στα δέκα λεπτά καθυστερήσεων, με το παιχνίδι να αποκτάει την άγρια ομορφιά που του έλειπε και τους Ούγγρους να βρίσκουν γκολ-νίκης με το πρώτο τέρμα του Τσόμποτ σε 10 συμμετοχές με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας. Έτσι η Ουγγαρία τερμάτισε 3η με τρεις βαθμούς και θα περιμένει να δει αν θα βρεθεί σε μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες του Euro, ενώ η Σκωτία τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου με έναν βαθμό και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ωστόσο το αγωνιστικό έρχεται σε δεύτερη μοίρα, καθώς στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο χρόνος πάγωσε. Μετά από εκτέλεση φάουλ της Ουγγαρίας, Βάργκα και Γκαν συγκρούστηκαν στον αέρα και έπεσαν άσχημα στο έδαφος. Αυτός που έμεινε εκεί ήταν ο Ούγγρος επιθετικός της Φερεντσβάρος, με τους πάντες να σοκάρονται στο γήπεδο και τους συμπαίκτες του να τον καλύπτουν και να ζητάνε αμέσως βοήθεια.

Η στιγμή αυτή έφερε άσχημες μνήμες σε όλους, με τις ενέργειες που έγιναν να ήταν γρήγορες και τον ποδοσφαιριστή να αποχωρεί με καλυμμένο φορείο από το γήπεδο.

Η Ουγγαρία ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο τον αγώνα και το έψαχνε παραπάνω, αλλά και αυτή από την πλευρά της δεν απείλησε ιδιαίτερα. Από τις λίγες καλές στιγμές, η κεφαλιά του Όρμπαν στο 41ο λεπτό που πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Στο 70′ και στη φάση του τραυματισμού του Βάργκα υπήρξε εξέταση από το VAR για πέναλτι αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, κάτι που συνέβη και 8 λεπτά αργότερα όταν η Σκωτία ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Άρμστρονγκ.

Η άγρια ομορφιά που έλειπε από το παιχνίδι ήρθε στις καθυστερήσεις, με την Ουγγαρία να αγγίζει δύο φορές το γκολ σε δύο λεπτά. Αρχικά στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Γκαν είχε απάντηση στο σουτ του Σόμποσλαϊ, ενώ στιγμές αργότερα ήρθε η φάση του αγώνα με τον Τσόμποτ να βγαίνει απέναντι από τον Σκωτσέζο τερματοφύλακα αλλά να σημαδεύει το δοκάρι.

Ωστόσο στο 10λεπτο των καθυστερήσεων ο Τσόμποτ εξιλεώθηκε και τελείωσε σωστά την αντεπίθεση της ομάδας του για να δώσει τη νίκη με buzzer-beater.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χέντρι, Χάνλεϊ, ΜακΚένα, Ράλστον (83’ ΜακΛιν), Γκίλμορ (83’ Κρίστι), ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον (89’ Μόργκαν), ΜακΓκιν (76’ Άρμστρονγκ), ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76’ Σάνκλαντ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Νταρντάι (74’ Α. Σαλάι), Μπόλα (86’ Σόμποθ), Στάιλς (61’ Νάγκι), Σάφερ, Κέρκεζ (86′ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σάλαϊ, Βάργκα (74’ Άνταμ), Σόμποσλαϊ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ελβετία – Γερμανία 1-1 (28′ Εντόι / 90+2′ Φίλκρουγκ)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ελλάδα – Φινλανδία 3-0: Γαλανόλευκη υπεροχή στο Φάληρο και ιδανικό ντεμπούτο Ιβάν Γιοβάνοβιτς

Γούρικη επιστροφή στο Καραϊσκάκη για την εθνική Ελλάδας, η οποία στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τη Φινλανδία (τρία γκολ, δύο δοκάρια) και έδειξε αποφασισμένη να γυρίσει ξανά στις μεγάλες στιγμές

Ιρλανδία – Αγγλία 0-2: Εύκολη επικράτηση στο πρώτο ματς μετά την αποχώρηση του Σάουθγκεϊτ

Με υπηρεσιακό προπονητή τον Λι Κάρσλι, η Αγγλία ξεκίνησε...

Ασύλληπτη Σταματοπούλου: Χρυσή Παραολυμπιονίκης στα 50μ. ύπτιο S4

Στην τελευταία της παρουσία σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο S4 και πανηγυρίζει μια τεράστια επιτυχία στην καριέρα της δίνοντας στην Ελλάδα το 13ο μετάλλιο

Παναθηναϊκός: Ανακοινώθηκε ο Οσμάν για τη σεζόν 2024/25

Μερικές ώρες μετά την αποκάλυψη του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την απόκτηση του Τσεντί Οσμάν για έναν χρόνο

Εθνική: Ο Μασούρας θα χάσει και το ματς με την Ιρλανδία

Χωρίς τον Γιώργο Μασούρα θα παραταχθεί η εθνική Ελλάδας στο πρώτο (Φινλανδία) αλλά...

Ο Τσεντί Οσμάν γιορτάζει τη Γενοκτονία των Ποντίων: Ποιοι άφησαν στο σκοτάδι τον πατριώτη Δ. Γιαννακόπουλο; (pics)

Το πρόσφατο - και άκρως θλιβερό - παρελθόν του υπερεθνικιστή Τσεντί Οσμάν βγήκε στην επιφάνεια μετά την αποκάλυψη της επικείμενης μεταγραφής του στον Παναθηναϊκό και όλοι πλέον αναρωτιούνται για το πώς θα αντιδράσει ο δεδηλωμένος πατριώτης Δημήτρης Γιαννακόπουλος

Ιωαννίδης: Ο Γιοβάνοβιτς έχει πλάνο και ταυτότητα, θα γινόμαστε καλύτεροι

Με τρία γκολ και δύο δοκάρια, μια γεμάτη εμφάνιση...