33.5 C

Πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ και εισιτήριο για Παρίσι ο τρομερός Παπαστάμος (vid)

Μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία, ένας τελικός που θα τον θυμάται ο Απόστολος Παπαστάμος και θα έχει πολλά να πει αφού είναι πρωταθλητής Ευρώπης!

Ο τελικός στα 400μ μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι. Μέσα σε 4:10.83, όσο είναι ο εκπληκτικός χρόνος που σημείωσε, τα πέτυχε όλα: αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης ο κολυμβητής του Ολυμπιακού, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ (ο ίδιος το μακρινό 2019 είχε σημειώσει 4:11.93 το παγκόσμιο της Βουδαπέστης) και πήρε ταυτόχγρονα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο).

Τους δεύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του (14ος το 2021 στο Τόκιο).

Το ήθελε πολύ, το κυνήγησε πολύ, το άξιζε, δικό του. Στη τελευταία ευκαιρία που είχε καθώς στις 23/6 κλείνει η προθεσμία.

Από το ξεκίνημα μπήκε να κάνει τη κούρσα της ζωής του. Και την έκανε. Οι Ούγγροι Χόλο και Μπόζορι μετά τα 150 μέτρα τον έχασαν. Ούτε τα…πόδια του δεν αισθάνονταν, ο Παπαστάμος δεν κολυμπούσε αλλά…πετούσε.

Τρομερός στο ύπτιο και τη πεταλούδα, απολαυστικός στο ελεύθερο, όλη η προσπάθειά του μοναδική.