32.5 C

Φενέρ – Εφές 80-72 (παρ.): Πρωταθλήτρια Τουρκίας για 11η φορά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Μια πραγματική μάχη έγινε ανάμεσα σε Φενέρμπαχτσε και Αναντολού Εφές, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να χαμογελάει στην παράταση και να επικρατεί με 80-72 για να κατακτήσει το πρωτάθλημα Τουρκίας για 11η φορά και πρώτη μετά το 2022.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα Τουρκίας, ενώ από την άλλη η Εφές έψαχνε νίκη για το 2-2 που θα την κρατούσε στη μάχη του τίτλου. Η Φενέρμπαχτσε έδωσε έναν τρομερό ρυθμό στην αρχή του παιχνιδιού και έδειξε πρόθεση να τελειώσει από νωρίς το ματς.

Ωστόσο το 22-8 της πρώτης περιόδου ανατράπηκε γρήγορα από την Εφές, η οποία έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και ροκάνισε τη διαφορά. Στο δεύτερο μέρος έγινε μια πραγματική μάχη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Κάπως έτσι το 64-64 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση.

Εκεί οι γηπεδούχοι που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μπιμπέροβιτς, ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη και τον τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 36-33, 51-52, 64-64 (κ.α), 80-72 (παρ.)