33.3 C

Βίρτους – Αρμάνι 75-86: Μπρέικ των Μιλανέζων στην παράταση μετά από τρομερή μάχη

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι τελικοί του ιταλικού πρωταθλήματος μπάσκετ, καθώς μετά από ένα εξαιρετικό και χορταστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 86-75 την Βίρτους μέσα στην Μπολόνια για να κάνει με το «καλησπέρα» το μπρέικ (0-1).

Νέιπιερ, Χολ, Σιλντς ήταν «καυτοί» για τους Μιλανέζους κάνοντας τρομερά πράγματα από την περιφέρεια για να δώσουν στην ομάδα τους προβάδισμα τίτλου στην Ιταλία.

Οι τρεις «σωματοφύλακες» της Αρμάνι πέτυχαν μαζί 64 από τους 86 πόντους της ομάδας του, με τον Σιλντς να έχει 25 ως ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Τόκο Σενγκέλια (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μάρκο Μπελινέλι (14 πόντοι), Αϊζέια Κορντινιέ (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, που όμως ολοκλήρωσαν το ματς με κάκιστα ποσοστά στην περιφέρεια (9/33 τρίποντα και με 47% στο δίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 33-25, 48-54, 68-68 (κ.α.), 75-86.