29.6 C

Αταλάντα – Ρόμα 2-1: Ο Ντε Κετελάρε άνοιξε τη διαφορά και οι Μπεργκαμάσκι έχουν σαφές προβάδισμα για το Champions League

Τεράστια νίκη που τη φέρνει μία ανάσα από την έξοδο στο Champions League της νέας σεζόν πέτυχε η Αταλάντα, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ρόμα.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν καθοριστικό για τη μάχη προς τα αστέρια, αφού ισοβαθμούσαν στους 60 βαθμούς, με την Αταλάντα ωστόσο να έχει και ματς λιγότερο. Αυτό κάνει ακόμη πιο σημαντική τη νίκη της, καθώς πλέον βρίσκεται στο +3 από τη Ρόμα δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, έχοντας όμως η ίδια να δώσει τρία ματς.

Από την άλλη το αποτέλεσμα αυτό ευνόησε και τη Γιουβέντους, η οποία παρά την ισοπαλία της νωρίτερα με τη Σαλερνιτάνα θα βρίσκεται στο Champions League της νέας σεζόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αταλάντα ο Ντε Κετελάρε, που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 18′ και δύο λεπτά αργότερα πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε η Ρόμα ήταν να μειώσει στο 66ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πελεγκρίνι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 10/5

Φροζινόνε – Ίντερ 0-5 (Φρατέζι 19′, Αρναούτοβιτς 60, Μπούχαναν 77′, Μαρτίνες 80′, Τουράμ 84′)

Σάββατο 11/5

Νάπολι – Μπολόνια 0-2 (9′ Εντόι, 12′ Πος)

Μίλαν – Κάλιαρι 5-1 (35′ Μπενασέρ, 59′, 86′ Πούλισικ, 74′ Ρέιντερς, 83′ Λεάο / 63′ Νάντες)