29.4 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-88 (παρ.): Μυθικός Θρύλος έστησε ένα ακόμα πάρτι στο ΟΑΚΑ!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διέσυρε ξανά ΠΑΟ και Αταμάν και ο Ολυμπιακός έχει πλέον δημιουργήσει τεράστια ψυχολογικά (εκτός από αγωνιστικά) προβλήματα στον αιώνιο αντίπαλό του

Ο ασύλληπτος Θρύλος έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ και το 2/2 απέναντι στον Παναθηναϊκό στη φετινή σεζόν!

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες του Φαλ και του Μπραζντέικις, παρότι είχε ένα σωρό ζητήματα και μια κακή – αναμενόμενα – δεύτερη περίοδο, έδειξαν ξανά την τεράστια ποιότητά τους για να πανηγυρίσουν μια τεράστια νίκη στην παράταση με 78-88 απέναντι στους Πράσινους που καίγονταν για τη νίκη στην πρεμιέρα της EuroLeague αλλά και μετά τον διασυρμό στον τελικό του Super Cup.

Το κλειστό ροτέισον του Γιώργου Μπαρτζώκα και η τρομερή διαχείρισή του από τον πάγκο κάτω από δύσκολες συνθήκες αποδείχθηκε χρυσάφι για να έρθει το διπλό και η πρώτη νίκη της σεζόν!

Τεράστιο ματς από τον MVP Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ (31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης) όσους είχε και ο πάντα πολύτιμος Τόμας Γουόκαπ (17π.), με τον Γκος να κάνει πράγματα και θαύματα στην παράταση (16π.) και τον Κάνααν να βάζει μεγάλα σουτ εκεί που υπήρχε ανάγκη! Φανταστικός ο Μιλουτίνοφ που τα έδωσε όλα και είχε 15 πόντους ενώ οι Ερυθρόλευκοι είχαν 47% στο τρίποντο.

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε 20 πόντους στο δεύτερο του ματς απέναντι στην πρώην ομάδα του (αλλά υπέπεσε σε 7 λάθη και είχε 2/6 τρίποντα) αλλά τη δουλειά για τους Πράσινους την έκανε ο Χουάντσο με 13π. και 10 ριμπάουντ σε 43′ και ο Γκριγκόνις που κράτησε όσο μπορούσε τον Παναθηναϊκό στα δύσκολα.

Πρόθεση του Παναθηναϊκού από τα πρώτα δευτερόλεπτα ήταν να πάει την μπάλα στο καλάθι, να μην εκβιάσει το μακρινό σουτ και να φθείρει τον Μιλουτίνοφ με δεδομένη την απουσία του Φαλ.

Ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Γουόκαπ βρήκε τα σουτ και έβαλε γρήγορα οχτώ πόντους με τον Πίτερς να βοηθά, την ώρα που οι Πράσινοι βρήκαν σκορ από τον Μπαλτσερόφσκι αλλά είδαν τον Μιλουτίνοφ να διατηρεί το ερυθρόλευκο προβάδισμα (22-23).

Οι Πράσινοι βρήκαν το μομέντουμ που ήθελαν, χτύπησαν στο καλάθι (κέρδισαν και αρκετές βολές-δώρο με τις επιμέρους στο ημίχρονο να είναι 15-1) και βρήκαν σκορ από τον Σλούκα που ήρθε φρέσκος από τον πάγκο και συνέβαλε στο να χτιστεί ένα σερί 10-0 (39-29).

Ήταν φανερό πως ο Σίκμα αντιμετώπιζε πρόβλημα κόντρα στα ψηλά κορμιά των Πράσινων και το τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε αυτό το διάστημα για να χτίσει διαφορά επτά πόντων (43-36). Το… κακό ήταν μικρό για τους Ερυθρόλευκους αν αναλογιστεί κανείς την πρωτοφανή διαφορά στις βολές (15-1) αλλά και το γεγονός πως υπήρχαν κομβικές απουσίες στη front line.

Με τη βασική του πεντάδα ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί ξανά πολύ καλύτερα στην επίθεση με πιο ορθολογικές επιλογές. Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε καυτός και πήρε το τρίτο φάουλ του Μπαλτσερόφσκι ενώ Γουόκαπ και Κάνααν βρήκαν σκορ απέναντι στους Πράσινους που πάντως άντεξαν χάρη σε κάποιες σημαντικές άμυνες του Χουάντσο και ένα μικρό ξέσπασμα του Γκριγκόνις στην επίθεση.

Οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν κλειστό ροτέισον στην τέταρτη περίοδο ελλείψει επιλογών και με Γκος, Γουόκαπ στο παρκέ έτρεξαν σερί 0-11 κρατώντας για 4′ χωρίς σκορ τους Πράσινους. Οι δύο οργανωτές του Ολυμπιακού με τρίποντα απάντησαν στην προσπάθεια του τριφυλλιού να αντεπιτεθεί (66-69) αλλά ο Γκριγκόνις το πήρε προσωπικά με δύο μακρινά σουτ για να απαντήσει εκ νέου ο Γουόκαπ (72-72).

Με 40″ να απομένουν και το σκορ στο 74-74 ο Αμερικανός κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Σλούκα που υπέπεσε στο τέταρτο (τόσα είχε και ο Κάνααν) αλλά έχασε το σουτ. Ο Λεσόρ μετά το ριμπάουντ έκανε λάθος κι έδωσε κατοχή 20″ στον Ολυμπιακό, ο Γουόκαπ πήρε τον διάδρομο αλλά δεν έβαλε το λέι απ και ο Σλούκας έχασε το τελευταίο σουτ για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Μετά από τα πρώτα 90″ της παράτασης ο Κάνααν έβαλε πολύ μεγάλο σουτ από μακριά για το 74-77 για να ακολουθήσουν μεγάλο καλάθι του Πίτερς και τρομερό κάρφωμα του Μιλουτίνοφ υπό πολύ δύσκολες συνθήκες (74-81) στα 139″ για το τέλος. Ο Γκος εκτέλεσε για τρεις από μεγάλη απόσταση για το 0-10 σερί (74-84).

Οι Πράσινοι έσπασαν το σερί χωρίς σκορ με 1/2 βολές του Γκραντ και ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 75-88 και να τελειώσει το ματς με δέκα πόντους διαφορά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ – Πέρες – Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.α), 78-88 (παρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ ( 7 επιθετικά – 25 αμυντικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 30 ριμπάουντ ( 8 επιθετικά – 22 αμυντικά), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοφ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2