27.5 C

Πορτογαλία – Γερμανία: Τέταρτο γκολ σε 10′ με Γκόζενς, μείωσαν με Ζότα οι Πορτογάλοι (vid)

Σε λιγότερο από 10 λεπτά η Γερμανία βρήκε και τέταρτο τέρμα κόντρα στην Πορτογαλία, με τον Γκόζενς να σκοράρει στο 60′, μετά και από την ασίστ που μοίρασε για το τρίτο γκολ, αλλά επτά λεπτά αργότερα, οι Πορτογάλοι μείωσαν σε 2-4 με τον Ζότα.

Οι «πάντσερ» δεν σταματούν να «πυροβολούν» την εστία του Πατρίσιο. Στο 60ό λεπτό του αγώνα, ο Γκόζενς, ο οποίος μοίρασε στον Χάβερτς για το τρίτο γκολ, μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ. Με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κίμιχ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-4.

Ωστόσο, οι Πορτογάλοι αντέδρασαν μετά το ξέσπασμα της Γερμανίας και στο 67′ μείωσαν το σκορ. Ο Ρονάλντο, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ζότα να νικάει τον Νόιερ, πετυχαίνοντας το δευτέρο γκολ για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.