32.2 C

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3: Οι «Διάβολοι» της ανατροπής! (vids)

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει στην έδρα της ουραγού Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέχρι να φτάσει στο τρίποντο (2-3) που τη φέρνει στην έκτη θέση, πάνω από την Τσέλσι.

Και αυτό γιατί από νωρίς φρόντισε να δώσει δώρο στους γηπεδούχους. Μόλις στο 5ο λεπτό από την πίεση στον Χέντερσον, η μπάλα έφτασε στον ΜακΓκόλντρικ που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 26ο λεπτό ξεκίνησε η ανατροπή με υπέροχα γκολ. Ο Μάρκους Ράσφορντ έκανε απίθανο κοντρόλ μετά από τη βαθιά μπαλιά που του έβγαλαν στην πλάτη της άμυνας και με φανταστικό τελείωμα νίκησε τον Ράμσντεϊλ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Πογκμπά «σέρβιρε» ένα ακόμα καλύτερο γκολ στον Μαρσιάλ. Ο Γάλλος επιθετικός πήρε τη φοβερή μπαλιά και έγραψε το 1-2.

Το τρίτο γκολ ήταν… έργο τέχνης, αφού συνεργάστηκαν με φανταστικό τρόπο οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές. Ο Πογκμπά έκανε τρομερή ντρίμπλα, Μπρούνο Φερνάντες και Μαρσιάλ άλλαξαν πάσες με τον δεύτερο να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Ράσφορντ και τον Άγγλο με εξαιρετικό πλασέ να νικά τον Ράμσντειλ για το 1-3.

Η Σέφιλντ ξαναμπήκε στο ματς στο 87′ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ΜακΓκόλντρικ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χέντερσον απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Μπρούστερ και έσωσε το 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 15/12

Γουλβς – Τσέλσι 2-1 (66′ Ποντένσε, 90+5′ Νέτο / 49′ Ζιρού)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Μπρομ 1-1 (30′ Γκιντογκάν / 43′ Ατζάγι)

Τετάρτη 16/12

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 1-1 (52′ Ομπαμεγιάνγκ / 18′ Γουόλκοτ)

Λιντς – Νιούκαστλ 5-2 (35′ Μπάμφορντ, 61′ Ροντρίγκο, 77΄Ντάλας, 85′ Αλιόσκι, 88′ Χάρισον / 26′ Χέντρικ, 65′ Κλαρκ)

Λέστερ – Έβερτον 0-2 (21′ Ριτσάρλισον, 72′ Χόλγκεϊτ)

Φούλαμ – Μπράιτον 0-0

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (55′ Αλέ / 34′ Μπεντέκε)

Λίβερπουλ – Τότεναμ 2-1 (26′ Σαλάχ, 90′ Φιρμίνο / 33′ Σον)

Πέμπτη 17/12

Άστον Βίλα – Μπέρνλι 0-0

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (5′, 87′ ΜακΓκόλντρικ / 26′, 51′ Ράσφορντ, 33′ Μαρσιάλ)