33.5 C

Καταιγιστικά τα κορίτσια του Ολυμπιακού κόντρα στην Καρόλο

Δεύτερη φετινή νίκη του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, αυτή τη φορά κόντρα στην Καρόλο (79-54) με εντυπωσιακή εμφάνιση

Οι ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες για σαράντα λεπτά από τις αντίπαλες τους και με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο διπλασίασαν τις νίκες τους στην Ευρώπη (79-54).

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα ήταν καταπληκτικός στο επιθετικό σκέλος και πέτυχε 28 πόντους στη πρώτη περίοδο, με την Τζέσικα Τόμας και την Παυλοπούλου να είναι ιδιαίτερα εύστοχες.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι με όπλο την σκληρή άμυνα δεν άφηναν διαδρόμους στην Καρόλο, η οποία πέτυχε μόλις 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε επιθετική πολυφωνία και καλά ποσοστά πίσω από τα 6.75 (9/21) διατήρησε το προβάδισμά του 67-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπεσαν οι ρυθμοί του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό ουσιαστικά να μην απειλείται σε κανένα διάστημα του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-21, 67-41, 79-54

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά 5 (1), Λίτση 2, Σωτηρίου 9 (1), Σταμολάμπρου 5 (1), Τζόνσον 10 (14 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 8 (1), Παυλοπούλου 14 (2). Σταμάτη 2, Τόμας 17 (3), Τίκοβιτς 6.

Καρολό (Γερνό): Μπουδερά 10 (2), Σεβανιόν 14 (4), Φιλίπ 12 (1), Χρουσκακόβα 6, Λιούις 2, Παγιέ 1, Πίτερς 9.