28.2 C

Έκανε τη δουλειά της η Ένωση

Στραγγάλισε με την άμυνα η ΑΕΚ τον Πανιώνιο που αντιστάθηκε για 30 λεπτά (73-62)

Στο τελευταίο ματς του Σαββάτου (29/12) για την 11η αγωνιστική της Basket League η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανοίγουν στη τελευταία περίοδο τη διαφορά και να παίρνουν τη νίκη με 73-62.

Ωραίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ και τον Πανιώνιο να ξεκινάνε επιθετικά το παιχνίδι, με αλλεπάλληλα καλάθια και ψηλό σκορ στη πρώτη περίοδο (24-21). Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες κλείνουν τις γραμμές τους στην άμυνα και να κρατάνε χαμηλά το επιμέρους σκορ (13-15), με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +1.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος σταδιακά έριξε την απόδοσή του, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να βγάζει άμυνες, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν και πόντους από τη περιφέρεια (3/18 τρίποντα), με την τρίτη περίοδο να λήγει 54-49. Οι δύο ομάδες μάζεψαν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (14-13), αρκετά ψηλό ποσοστό για τέτοιο αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος κατέρρευσε, πετυχαίνοντας μόλις 13 πόντους, έναντι 19 της ΑΕΚ, με την Ένωση να έχει 45% στο δίποντο (21/46) και διεύρυνε το σερί της στη Basket League.

Πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Χάντερ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας double-double, ενώ για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Μπέρι με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62