34.2 C

Άλμα σωτηρίας για τον Πανιώνιο

Ψυχωμένος ο Πανιώνιος θριάμβευσε με 88-72 του Ρεθύμνου και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League

Σπουδαίο βήμα παραμονής πραγματοποίησε ο Πανιώνιος, ο οποίος υπέταξε το Ρέθυμνο με 88-72 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League. Πρωταγωνιστές για τους «κυανέρυθρους» οι Σινγκλέρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μπέρι (21 πόντοι), Ντόρσεϊ (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί υπέστησαν την 6η ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές και παραμένουν σε θέση ουραγού. Για την ομάδα του Μυκονιάτη διασώθηκαν οι Μπαρτ Τζούνιορ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου (12 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6’ βρέθηκαν να προηγούνται με 11-3 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-15 , έχοντας «μπροστάρη» τον Μπέρι που πέτυχε 10 πόντους .

Οι κυανέρυθροι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και μ’ ένα επι μέρους 9-0 έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 30-15 στο 13’.
Οι Κρητικοί, ωστόσο αντέδρασαν και αφού αρχικά στο 18’ ισοφάρισαν σε 32-32, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 34-35’ με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο στο +1 (36-35) χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Μπέρι.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά το αρχικό 42-42 ακολούθησε ένα σερί 16-2, ώστε προηγηθούν με διαφορά 14 πόντων στο 28’ (58-44).
Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Σινγκλέρ και τον Πανιώνιο στο +13 (62-49).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με σερί 6-0 για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +19 (68-49 στο 32’). Οι Κρητικοί έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν στο -11 (77-66 στο 36’), αλλά… μέχρι εκεί.

Με τους Μπέρι και Σινγκλέρ να σκοράρουν, οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (82-66 στο 37’) και κλείδωσαν τη νίκη. Το μόνο που έμενε να ξεκαθαρίσει ήταν η τελική διαφορά, με τον Πανιώνιο να επικρατεί τελικά με 88-72 και να φτάνει στη 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, το Ρέθυμνο παραμένει με… μηδέν ενεργητικό στις νίκες και δεν λέει να ξεκολλήσει από θέση ουραγού.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 8 (8 ασίστ), Μπέρι 21 (4 ριμπ.), Τέιλορ 6, Χάρις 10, Σινγκλέρ 20 (10 ριμπ.), Καμαριανός 2, Δίπλαρος 11 (4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (9 ριμπ.), Καμπερίδης, Χουγκάζ, Ρουμελιώτης, Γουντ.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Μπαρτ Τζούνιορ 17 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Κλάντον 2 (9 ριμπ.), Ραζής 3, Ντάνιελς 5, Μπρέισι-Ντέιβις 8, Οικονομόπουλος 2, Τζόνσον 7, Χριστοδούλου 12, Σιγκούνης 9, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Τζόουνς 7.