18.9 C

Μυθικός Λέοναρντ έκανε το μπρέικ στο Μιλγουόκι!

Ένα «βήμα» από την πρόκρισή τους στους τελικούς του ΝΒΑ οι Ράπτορς, οι οποίοι χάρη στον «εξωγήινο» Λέοναρντ, «άλωσαν» το Μιλγουόκι με 105-99 και έκαναν το 3-2 στη σειρά

Τρομεροί Ράπτορς, απίστευτος Λέοναρντ. Με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι ασταμάτητος, η ομάδα από το Τορόντο «άλωσε» την έδρα των Μπακς, επικρατώντας με 105-99, έκανε το 3-2 στη σειρά και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ. Αρκεί να υπερασπιστεί το Τορόντο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Μπακς μπήκαν πιο δυνατά και χάρη στον Μπλέντσο προηγήθηκαν γρήγορα με 18-4. Ωστόσο, ο Λέοναρντ και η παρέα του είχαν τις απαντήσεις και έριξαν αμέσως τη διαφορά στους 6 (24-18). Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Οι Ράπτορς ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία, κυριάρχησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια και προηγήθηκαν 34-38. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με ένα τρίποντο του Αντετοκούνμπο και τους Μπακς στο +3 (49-46).

Στην επανάληψη, τα «ελάφια» μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και με ένα σερί 14-2, προηγήθηκαν 63-51. Παρόλα αυτά οι Ράπτορς, με 8 συνεχόμενους πόντους έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις (63-59), για να μειώσουν στον πόντο (71-70) με τρίποντο του Λέοναρντ. Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (85-80), όμως οι φιλοξενούμενοι, χάρη την εξαιρετική τους άμυνα πήραν μετά από πολύ ώρα εκείνοι το προβάδισμα (81-89). Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι το τέλος του, με τον Λόπεζ να ισοφαρίζει σε 93-93 για τους γηπεδούχους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, οι Ράπτορς ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική ευθεία του παιχνιδιού και κατάφεραν να κάνουν το μπρέικ, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 105-99.

Κορυφαίος για τους Ράπτορς ήταν ο Λέοναρντ με 35 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστάτη τον Φρεντ ΦανΒλίτ με 21 πόντους. Για το «ελάφια», ο Γιάννης είχε 24 πόντους 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον δεν βοήθησε σχεδόν καθόλους, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 6 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-22, 49-46, 75-72, 99-105